2p

A szerző dolgozatában a vállalatirányítási információs rendszerek kiválasztásához és beszerzéséhez kíván támpontot adni. A hazai piacon ma mintegy negyvenféle ilyen rendszer kapható, de nem könnyű megtalálni a vállalatra szabott megoldást. Az alábbiakban ismertetett módszerek némiképp ebben segíthetnek.

A módszer felépítése a következő:

  • Áttekintés (bevezető a módszer alkalmazásához)

  • Vevői útmutató

  • Szállítói útmutató

  • Kivitelezés tervezési útmutató (az információs rendszer kezdő és végállapotának pontos leírásához)

  • Útmutató a vevőknél és a szállítóknál használt adaptálási módszerek közötti különbségek áthidalására

  • Esettanulmányok

  • Euromethod fogalmi kézikönyvek (modellek a vevő-szállító kapcsolatra, az információs rendszer meghatározására és az adaptációs projekt kockázatának kezelésére)

  • Euromethod szótár (felhasznált kifejezések lehetőleg szabványos (ISO) értelmezése).


ISO/IEC 9126 szabvány

A szoftvertermékek minősítésére született a fejezetcímben szereplő szabvány. Az ISO/IEC 9126 egy hierarchikus szempontrendszert határoz meg, amely segítségével megállapítható, hogy a szoftver megfelel-e a felhasználói követelményeknek. A szoftverek minőségjellemzőit a szabvány hat csoportba sorolja. A funkcionalitás, a megbízhatóság, használhatóság, hatékonyság, karbantarthatóság és hordozhatóság szempontrendszerének további bontásával és mérhető tulajdonságok megadásával a pályázó rendszerek között rangsor állítható fel. A verseny a mi esetünkben azonban nem a szoftverek, hanem az ennél bonyolultabb, hardver elemeket is tartalmazó és a szolgáltatásokkal kiegészített üzleti informatikai megoldások között folyik.

Értékelemzés

A kialakítandó vállalatirányítási információs rendszer új „terméknek” is tekinthető, amelyet az értékelemzés segítségével próbálunk megtervezni. Az alkalmazó vállalat, mint vevő csoportmunka keretében megadja az igényeit, amelyet egy hierarchikus funkciósémában foglalunk össze. A csoport tagjai a vállalat különböző területeiről érkezhetnek (pénzügyi szakember, szervező informatikus(ok), logisztikai szakember, termelésirányító, kereskedő stb.). Ezek után megvizsgáljuk, a választható rendszerek gyenge pontjait (gyenge pontnak minősül az, ha felesleges funkciók teljesülnek, vagy valamilyen „vevői” igény kielégítetlen marad stb.) és a különböző funkciók teljesülési költségeit.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!