5p

Az mfor.hu 2012-es évet összefoglaló sorozatában – sajnálatos módon – komoly magyar vállalatok csődjéről is meg kell emlékeznünk. Egyes szektorok – így például az építőipar - reprezentánsai immár évek óta vergődnek, míg idén a húsiparban is látványos bedőléseknek lehettünk tanúi. Íme a 2012-es év – szubjektív – csődrangsora.

Rádió, bank, energia

3. E-Star

A cég méretét tekintve ugyan nem számít a legnagyobb magyar vállalkozások közé az energiaszolgáltató, azonban eddig nem nagyon volt példa arra, hogy tőzsdei vállalat jelentsen csődöt, így mindenképpen „megérdemli a dobogós helyet” ennek megtörténte. A vállalat az elmúlt években ambiciózus terjeszkedést folytatott, hazai mellett a környező országokban szerzett meg helyi (hő)energia-szolgáltatásokra megbízást. Emellett a közelmúltban egy lengyel szektortársat is felvásárolt az E-Star. A dinamikus terjeszkedés ugyanakkor nem saját forrásokból, hanem döntően hitelekből és kötvénykibocsátásból valósult meg.

A problémákat pedig nagyon leegyszerűsítve az okozta, hogy az önkormányzati ügyfelek jelentős számban nem egyenlítették ki a vállalat felé a kötelezettségeiket, miközben az adósságok terhei "ketyegtek". Így a cég likviditása finanszírozhatatlanná vált, hiába mondta fel év közben folyamatosan szerződéseit a vállalat. (Sorrendben Marosvásárhely, Hódmezővásárhely, Vámospércs, Sárospatak voltak azok a települések, melyekkel szakított a társaság az elmúlt időszakban.) A jelentős összegű lejáró hitelek és kötvények pedig nehéz helyzetbe sodorták a céget, mely egyes eszközök eladásából, illetve a végül (részben) befolyó kintlevőségekből ugyan ideig-óráig foltozgatta a lyukakat, ám végül csődvédelmet kért.

4. Neo FM

A rádió története meglehetősen érdekes, hiszen a létrejöttét biztosító döntés is sok kérdőjelet hagyott maga után. Még az előző kormány idején döntöttek az országos rádiófrekvenciák sorsáról, amikor a két korábbi szereplő, a Danubius és a Sláger elvesztette a sugárzási lehetőséget, és a helyüket a Class és a Neo FM foglalhatta el. A döntés indokaként a magasabb médiaszolgáltatási díjat hozta fel az akkori médiahatóság, ám a sajtó jelentős része arról írt, hogy nem ez, hanem politikai okok játszottak szerepet a frekvenciák újraosztásában.

Nehéz megállapítani, hogy ez az indíttatás mennyire játszott szerepet abban, hogy a Neo rendszeresen nem teljesítette a hatóság felé fennálló fizetési kötelezettségét, az azonban tény, hogy közel 800 millió forint volt a rádiót üzemeltető társaság tartozása a hatóság felé a be nem fizetett médiaszolgáltatási díjak miatt. Ezt saját erőből nem tudták finanszírozni, így június közepén csődvédelmet kért a kereskedelmi rádiót üzemeltető társaság, magyarázatuk szerint a céljuk az volt, hogy hosszabb távon befektetőt találjanak.

Két nappal később született a döntés, hogy hivatalosan felmondta a Neo FM kereskedelmi rádiót működtető FM1 Zrt. -vel kötött műsorszolgáltatási szerződését a Médiatanács. A felek ezt követően előbb nyilatkozatokban igyekeztek az igazukat bizonygatni, majd a csatorna augusztus elején felmondott minden dolgozójának. Ezt követően még három hónapig volt hallható a rádió, majd november 9-én elhallgatott a Neo.

A történet ezt követően megrekedt, hiszen a csatornát korábban üzemeltető vállalakozás tulajdonosa azt közölte nem kívánja kifizetni tartozásait, így a mintegy egymilliárd forintos frekvenciadíj-tartozását.

5. Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet

A magyar bankszektort, ellentétben a nemzetközi helyzettel a válság ellenére is elkerülték a csődök, így némileg meglepő volt, hogy az idén egy hazai pénzintézet ilyen sorsra jutott. A felügyelet június 1-jén vonta vissza a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet tevékenységi engedélyét és rendelte el végelszámolását. A PSZÁF az intézkedést azzal indokolta, hogy a cég elveszítette tőkéjét, illetve szavatoló tőkéje negatívvá vált. Ez nem teszi lehetővé a biztonságos működést a takarékszövetkezet ügyfelei és partnerei számára, és súlyosan sérti a hitelintézeti törvény előírásait is. A Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet mintegy 17 ezer betétessel rendelkezet, mérlegfőösszeg szerint piaci részesedése ugyanakkor a hitelintézeti szektorban nem érte el a két ezreléket sem.

Néhány nappal később ugyan kinyitottak a fiókok, ám utalásokat és kifizetéseket nem teljesítettek. A felszámolási eljárás megindítása egyúttal az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) helytállási kötelezettségének beálltát is jelentette, mely később az előírásoknak megfelelően helytállt a betétesek felé.

November közepén az ORFK azt közölte, hogy a Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet elnöke is érintett abban a csalássorozatban, amelyben a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) három budapesti, egy kecskeméti és egy soltvadkerti embert tartóztatott le, igaz az ügynek nem volt közvetlenül köze a takarékszövetkezet csődjéhez.

A Soltvadkert és Vidéke Takarékszövetkezet működésével összefüggésben ugyanakkor a PSZÁF és több hitelkárosult tett különböző helyeken feljelentést. Augusztusban a PSZÁF összesen 27 millió forint bírságot szabott ki a csődbe ment takarékszövetkezet volt vezetőire: I. Tibornét ügyvezető igazgatót 3 millió forint, T. Józsefné pénzügyi és számviteli ügyvezetőt 4 millió, Ó.-K. Gábor üzletági ügyvezetőt és P. Andrást felügyelőbizottsági elnököt 5-5 millió, H. Béla igazgatósági elnököt pedig 10 millió forintos bírsággal sújtotta.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!