A szociális párbeszéd fontos, még a rendszerváltás előtt kialakult formája, az Országos Érdekegyeztető Tanács megszűnésével eltűnt a kormány, a munkaadók- és a munkavállalók egyeztetésének jól-rosszul, de működő intézménye - mondta az érdekképviseleti vezető egy lakossági fórum előtt tartott sajtótájékoztatóján.
A munkaadók, munkavállalók, az egyházak, civilszervezetek és a tudomány képviselőiből álló Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanács nem képes ennek pótlására, mivel a kormány nem tagja a fórumnak, így nem alakulhat ki érdemi, megállapodással járó párbeszéd – fejtette ki a 29 tagszervezetből álló, jellemzően közpénzből működő területeken dolgozó munkavállalókat tömörítő szakszervezeti konföderáció elnöke.
Varga László szerint a párbeszéd fontosságának hangsúlyozása mellett a szakszervezeteknek jogi eszközei is vannak a háromoldalú érdekegyeztetés kikényszerítésére, például az ENSZ munkaügyi szervezetén, az International Labour Organizationön (ILO) vagy akár uniós fórumokon keresztül. A szakszervezeti konföderációk a háromoldalú érdekegyeztetés megszűnésével és a Munka törvénykönyve átalakításával kapcsolatos aggályaikat már jelezték is az ILO-nak, illetve Andor László illetékes uniós biztosnak. A munkavállalói érdekképviseletek élhetnek a demonstráció vagy a munkabeszüntetés eszközével is, ez utóbbit a SZEF azonban szeretné elkerülni – tette hozzá az elnök.
MTI