3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Tönkremenő cégeket, megszünő munkahelyeket és a realizálható bruttó működési eredmény visszaesését prognosztizálják a vendéglátásban a kormány tervezett intézkedéseinek végrehajtása esetén, állítja a Magyar Vendéglátók Ipartestülete.

Az ipartestület vezetése közleményében kijelenti: támogatják a kormány stabilizálási szándékát, ugyanakkor - az ágazat működőképessége fenntartásának elsődlegessége miatt - felhívják a figyelmet, hogy az ismertetett intézkedések hatására mi várható ebben a leginkább élőmunka-igényes, devizabevételei miatt gazdaságilag igen jelentős szektorban.

Veszélyben a szektor pénzügyi stabilitása

Az idegenforgalmi és vendéglátó ágazat már eddig is alacsony nyereségtermelő képessége az elmúlt években több területen bizonyítottan romlott. A tervezett intézkedések a vállalkozások jelentős részének pénzügyi stabilitását, működését és túlélését egyértelműen veszélyeztetik, rövidtávon végképp visszavethetik, és súlyos válságba sodorhatják a turizmust - áll a közleményben.

Komoly aggodalommal tölti el a vállalkozásokat a kedvezményes áfakulcs 15 százalékról 20 százalékra emelése, egyúttal a működési költségek, emellett az élőmunkaerőt terhelő költségek jelentős növekedése. Az alapélelmiszerek áfakulcsának 5 százalékos emelése a lakosság, a végső fogyasztók felé halmozottan jelenik meg, árnövelő hatása mintegy 33 százalékos, amely az éttermek és cukrászdák vendégkörét, a közétkeztetésben és gyermekélelmezésben résztvevőket súlyosan érinteni - mutat rá a közlemény.

Csökken az üdülési csekk értéke

Az ipartestület szerint a szálláshely-szolgáltatást is hátrányosan érintő áfaváltozás következtében a munkavállalóknak adómentesen biztosított étkezési utalványok és üdülési csekkek értékvesztésével is számolni kell, miáltal nemzetközi viszonylatban jelentősen romlik a magyar turisztikai ágazat versenyképessége is. A működési költségek becsült, mintegy 30-40 százalékos növekedése, az élőmunka közterheinek, a központi elvonásoknak következményei, ezzel párhuzamosan a lakossági jövedelemszint csaknem 610 milliárd forintos csökkenése turisztikai vállalkozásokra gyakorolt negatív hatása szinte felbecsülhetetlen - áll a közleményben.

Az érintettek veszélyként érzékelik, hogy az intézkedések hatására gyarapodhat a fekete- és szürkegazdaságban dolgozók aránya, ami tovább rontja a kötelezettségeinek tisztességesen eleget tevő vállalkozások versenyképességét.

MTI / Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!