Az emberi erőforrásnak kiemelt jelentősége van a jövő megtervezésében. Minden szervezetnek saját lehetőségei és az emberierőforrás-gazdálkodás és -fejlesztés stratégiai céljai ismeretében és azzal összhangban kell kidolgoznia a változásmenedzsment emberi erőforrást érintő konkrét feladatait és megoldásait. A munkaszervezetekben végbemenő változásokat úgy is értékelnünk kell, hogy az új szervezet milyen eredményeket hozott az emberi erőforrás szempontjából, illetve a változásoknak milyen következményei vannak a munkavállalókra nézve. A szervezeteknek tehát nemcsak a szervezetfejlesztés, a termék- és a technológiafejlesztés programját kell kidolgozniuk, hanem meg kell határozniuk a változtatási program végrehajtásához szükséges humánpolitikai feladatokat és a lehetséges megoldásokat is. A szervezet vezetői döntéseikben vegyék figyelembe, hogy a változtatásoknak mindig jelentős az "emberi" ára.
A személyzeti szakterületnek kiemelt szerepe van a változások menedzselésében. Közvetítenie kell a szervezet új céljait és az ebből fakadó követelményeit, az emberi erőforrás fejlesztésének elveit. Fel kell készítenie a szervezet vezetőit és tagjait a változásokban elvárt szerepeikre, feladataikra. Alkalmasnak kell lennie a közreműködői, szervezési, valamint belső konzultánsi szerepek ellátására. Támogatást kell adnia a változással szembeni ellenállás felismeréséhez és legyőzéséhez.
Feltételezhető az az összefüggés, hogy minél jobban támaszkodik a vezetés a személyügyi szervezetre, annál nagyobb szerepet biztosít számára a szervezeti kultúra fejlesztésében és a szervezeten belüli konfliktusok megoldásában. A változások megnövelhetik a szervezeten belüli konfliktusok kialakulásának valószínűségét. Ezek a konfliktusok abból eredhetnek, hogy a munkatársak még nem fogadták el a változást, nem győzték meg őket a változások szükségességéről, emiatt még nem sikerült a munkatársi ellenállást megváltoztatni.
A változások értékeléséhez a személyzeti szervezetnek fel kell készülnie olyan felmérések elvégzésére is, amelyek a szervezet emberi erőforrásai helyzetének, változásainak megismerését szolgálják. Így megállapítható, hogy az emberi erőforrás fejlesztésére vonatkozó célok eléréséhez a változások milyen eredményeket hoztak.
Változás és HR
Nem mindegy, hogy a szervezet állandó jellemzőinek tekintett változások előre tervezettek, és a szervezet kihasználja a változások adta lehetőségeket, vagy a külső hatások következtében kényszer jellegűek és a szervezet létét is veszélyeztethetik.