Carol Arrowsmith szerint, aki a J Sainsbury vezetőinek új juttatási szisztémáját dolgozta ki a közelmúltban, ma már a legmagasabb szinten is érvényesül a teljesítmény alapú bérezés. A rendszerek azért válnak egyre összetettebbé, mert a cégek fő törekvése, hogy minél jobban tükrözzék a topmenedzserek munkájának eredményességét.
A Deloitte & Touche juttatási szakértője a The Guardiannak elmondta, visszaszorulóban vannak a hagyományos fizetési rendszerek, illetve a részvényopción alapuló bónuszok. Arrowsmith szerint a cégvezetők fizetésének kialakításakor egy dolgot nem tehet meg a szakember: nem kedvezhet mindenkinek, és nem veheti figyelembe, ha a főnökök elégedetlenek. A szakértő alakította ki a GlaxoSmithKline vezetői juttatási rendszerét is, és úgy látta, ma már csak az esetek 20 százalékára jellemző, hogy az opcióból is részesülnek a topmenedzserek, míg három éve ez az arány még 60 százalék volt. A részvényopciókból való részesedésre épülő fizetés elsősorban a tőzsdei árfolyamok esése miatt kevésbé érdekes ma már a vezetők számára, derül ki a The Guardain cikkéből.
A nemzetközi gyakorlatban a hagyományos részvényopciós juttatást felváltják a vállalati eredményhez és egyéni teljesítményhez jobban illeszkedő formák, ezzel szemben itthon most terjednek el az ilyen programok. A Hewitt Inside felmérése szerint a teljesítménytől függő juttatások, mint például a bónusz és a prémium a magyar topmenedzseri jövedelmeknek átlagosan 20-25 százalékát teszik ki. Néhány szektorban - elsősorban a banki területeken -, illetve egyes tőzsdei cégeknél ennél jóval nagyobb arány képviselhetnek az ilyen jellegű jövedelmek.
(Menedzsment Fórum)
Változóban a vezetői fizetési rendszerek
Drámai mértékben megváltozott, és egyre komplexebbé válik a vállalatvezetők fizetésének rendszere, írja a londoni City vezető szakértőire hivatkozva a The Guardian.