Szakértők szerint az Egyesült Államokat nem sokáig lengi még körül "az itt minden lehetséges" mítosza: mélyről a csúcsra törni ma már annyira nehéz, hogy veszélybe kerülhet az amerikaiak identitását alapjaiban meghatározó idea. Gazdasági elemzők és politikusok szerint is aggasztó a szegények és a gazdagok közötti távolság rohamos növekedése. A leggazdagabb egy százalékhoz tartozó családok vagyona akkora, mint az alsó 95 százalék vagyona együttesen, ami a fejlett társadalmak között egyedülálló, írja a CNN.com.
A csúcsvezetők jövedelmének nagyságát jelzi az a tény, hogy 2003-ban azok az amerikai átlagbér több mint háromszázszorosát tették ki, számolt be korábban a Menedzsment Fórum. Összehasonlításul: húsz évvel korábban az első számú vezető az átlagos keresetű dolgozó bérének "mindössze" 42-szeresét kapta. Az égbe szökellő menedzserfizetéseknek szomorú hátteret ad, hogy minden ötödik amerikai olyan alacsony fizetést visz haza, amely még a család alapvető szükségleteit sem fedezi. Ez azt jelenti, hogy mintegy 39 millió amerikai, köztük 20 millió gyerek tartozik olyan alacsony jövedelmű családba, amelynek gyakran az alapvető szükségletek, vagyis a rezsi, az étkezés és a gyermekneveléssel járó költségek kifizetésére sem telik.
Lehetséges, hogy hamarosan a múlté lesz az amerikai álom? Az egyre növekvő vagyoni különbségek sok amerikai igazságérzetét sérthetik, de - egyelőre - még nem mérhetők ennek a jelei. Kitartó munkával és némi szerencsével létezhet még álomkarrier, bár ezt ma legnagyobb eséllyel a középosztály tagjai építhetik.
"Elérni mindent, ami csak egy szakmán belül elérhető - ez a lehetőség még mindig ép olyan nyitott (vagy éppen zárt), mint évtizedekkel ezelőtt" - fogalmazta meg véleményét Edward Wolff, a New York University közgazdász - kutatója, a jövedelmi különbségek nyílt hangú kritikusa. "Meggazdagodni sosem volt egyszerű, sem a középosztálynak, sem a szegényebbeknek. Az az állítás, hogy a felső körök felhúzták maguk után a felvonóhidat, egyszerűen nem igaz, sőt, a dinamikusan fejlődő amerikai gazdaságban nem is lehetséges."
Menedzsment Fórum
Végéhez közeledik az amerikai álom
Az amerikaiak nemzeti identitásának szerves része, hogy országukban bárki - bármilyen mélyről jött is - karriert csinálhat. A szegények és gazdagok közötti szakadék azonban egyre nő, ami előbb utóbb véget vethet az amerikai álomnak.