Februárban 1.878 céggel szemben indult felszámolási eljárás Magyarországon, ami 18,5 százalékkal több mint 2011 azonos időszakában, és 47 százalékkal több mint két évvel korábban volt - derül ki az Opten adataiból.
A közlemény idézi Tóth Tamást, az Opten ügyvezető igazgatóját, aki elmondta, a felszámolások trendjében komoly változások indultak el, s cégbedőlések az év végéig akár 30 százalékot meghaladó növekedést is elérhetnek.
Az utóbbi egy évben a végelszámolások száma 25.624 volt, ami 66 százalékkal több mint a megelőző egy évben regisztrált végelszámolások összege. A legutóbbi 12 hónap 21.300 felszámolása pedig 20 százalékkal haladja meg az egy évvel korábban regisztrált szintet.
Kifejtette, sajnos a cégvilág ilyen jellegű tisztulása nem tesz jót a gazdaság egészének, hiszen az adósságot hátrahagyó cégek nehéz, néha lehetetlen helyzetbe hozzák a válság miatt egyébként is gyakran az életben maradásért küzdő kis- és közepes vállalatokat. Sőt a nagyvállalatoknak is komoly károkat okoznak.
A közlemény szerint a februárban adatokból egyértelművé vált, hogy a közzétett cégalapítások számának decemberi és januári megugrása átmeneti jelenség volt. Elsősorban a cégalapítás szigorítására reagáltak újabb és újabb cégek alapításával a vállalkozók. Decemberben és januárban havonta több mint 7.000 új cég alapítását tették közzé a cégbíróságok, februárra ez az érték 3.170-re zuhant, ami 22 százalékos csökkenés tavaly februárhoz képest és ugyanilyen ütemű csökkenés 2010 februárjához képest is.
A legyengült gazdaságban az Opten szerint komoly segítség lehet az európai uniós pályázatok kiírása majd 30 milliárd forint támogatási értékkel, ami a kormányzati kommunikáció szerint március közepére várható.
MTI