2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Épp ideje lesz, hogy az állam rendezze az aranyrészvények (más néven szavazatelsőbbségi részvények) ügyét. Az Európai Unió bizottsága egy éve indított kötelezettségszegési eljárást hazánk ellen, amiért az állam még mindig rendelkezik idokolatlan aranyrészvényekkel. Elvileg tavaly őszig adott időt az Európai Bizottság. Az ügyet hétfőn félbehagyta, így jövő héten is tárgyalja a parlament. Mfor.hu háttér.

Ismer kivételt a bizottság is. Mely cégeket érintene a változás? Táblázat!

Komoly erőt jelent az aranyrészvény

A bizottság kifogásai szerint az aranyrészvényekkel az állam jelentősen korlátozhatja a versenyt, hiszen az azokhoz kapcsolódó jogosítványokkal lényegében bármibe beleszólhat, ami a vállalatot érinti. Így például csak a jóváhagyásával lehet tőkét emelni (vagy leszállítani), de a szétválás, összeolvadás is csak az állam bólintásával valósulhat meg. Így volt ez például akkor is, amikor a Matáv és a Westel összeolvadt.

Ezzel a jogosítvánnyal együtt - ha úgy tetszik - kevesebbet is ért az adott vállalat, hiszen az esetleges befektetőknek komolyan kellett számolni az állam elképzeléseivel is. Akkor is, ha mindössze egy szavazattal rendelkezik (mint például az OTP és a Magyar Telekom esetében).

Az unió lényegében egyetlen esetben ad engedélyt az aranyrészvény használatára: azoknál a a vállalatoknál, amelyek valamilyen nemzetgazdasági vagy nemzetbiztonsági funkciót töltenek be. Egy bank vagy egy olajtársaság - a szalámigyárakról nem is szólva - nyilván a legkevésbé sem szolgál efféle feladatokat.

Marad még állami tulajdon

Ha az Országgyűlés az idén végre elfogadja a javaslatot, jelentősen leszűkül az állami részesedésű cégek aránya. A tartósan állami tulajdonrésszel rendelkező társaságok közé tartozik majd például továbbra is a Tokaj Kereskedőház (ebben 99 százalékos az állami tulajdon), valamint a vízmű társaságok, amelyekben ötven százalékos plusz egy szavazat tulajdonrésze van az államnak. Ezt a kört bővíti természetesen a MÁV, a GYSEV (ötven százalék plusz egy szavazat), a Hungarocontrol és a 2005-ben 75 százalék erejéig privatizált Budapest Airport (szintén 25 százalék plusz egy szavazat).

F. SZ. E.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!