Visszavonul a napi munkától Steve Jobs, azonban továbbra is az Apple vezérigazgatója marad - jelentette hétfő délután a BBC egy belső levélre hivatkozva. A céget felfuttató menedzsernél még 2004-ben diagnosztizáltak rákot, 2008-2009-ben egyszer már szünetet tartott hat hónapra, amikor májátültetésen esett át.
Csak a napi munkából száll ki Jobs
Steve Jobs belső levele szerint a napi munkát Tim Cook veszi át tőle, azonban továbbra is az Apple vezérigazgatója marad. A cégvezér levelében arra is utalt, hogy szeretne visszatérni a munkához amilyen hamar csak lehet. Addig is részt vesz a céggel kapcsolatos stratégiai döntésekben. A Jobs utódaként bemutatott Tim Cook számára nem lesz idegen a feladatkör, hiszen eddig is a vállalat működésért felelős vezetője volt.
"Kérésemre a vállalat vezetősége engedélyezte, hogy egészségügyi okok miatt a háttérbe vonuljak, így mostantól az egészségemre koncentrálhatok" - olvasható Jobs levelében.
A hír időzítése lehet, hogy nem véletlen: hétfőn az Egyesült Államokban nincs kereskedés a tőzsdéken, plusz a tervek szerint kedden jelenik meg az Apple negyedik negyedéves gyorsjelentése. Korábban sokan tartottak attól, hogy Jobs háttérbe vonulása negatív hatással lehet az Apple jövőjére, ugyanis sokan benne látják az utóbbi évek sikereinek kovácsát.
A vállalat részvényeivel Frankfurtban is kereskednek, Jobs bejelentése után az árfolyam azonnal 7 százalékos mínuszba zuhant vissza.Meglepetésként érte a piacot a bejelentés - nyilatkozta a Bloombergnek Alexander Peterc, a PNP Paribas elemzője. Hozzátette: az, hogy nem közölték, pontosan meddig lesz szabadságon Jobs, arra utal, hogy hosszabb időre kell nélkülöznie a vezérét a cégnek.
Évek óta küzd a rákkal
Az 55 éves Jobsnál 2004-ben diagnosztizáltak rákot, majd még abban az évben tumort távolítottak el a hasnyálmirigyéből. Később 2008-2009-ben fél éves egészségügyi szabadságra ment, akkor májátültetésen esett át a kór továbbterjedése miatt. A mostanihoz hasonlóan abban a hat hónapban is Tim Cook helyettesítette.
Jobs 1976-ban Steve Wozniakkal és Ronald Wayne-nel közösen alapította az Apple Computert.1985-ben belső konfliktusok miatt hagyta ott a céget, majd saját céget alapított NeXT néven, melyet 1996-ban vásárolt fel az Apple. A kilencvenes évekre az Apple a csőd szélére sodródott, a részvényesek akkor hívták vissza a céghez az alapítót.
Steve Jobs előbb sikeresen mentette meg a céget, majd az utóbbi években ismét a számítástechnika élmezőnyébe emelte. A kilencvenes években az új vezető nagy ötlete volt az, hogy a vállalat lépjen be a zeneiparba, az iPod pedig később a vállalat egyik sikerterméke lett. Az utóbbi években aztán további újdonságokkal sikerült előrukkolni, az IPhone, illetve az iPad hozta a várt sikert.
Az iPhone érkezését 2007 januárjában jelentette be a cég, majd az év nyarán piacra is dobták az első változatot. Az amerikai Time magazinnál abban az évben a telefon lett az év találmánya. A debütálás évében 8 millió iPhone-t adtak el az USA-ban az ESA (Entertainment Software Association) adatai alapján.
mfor.hu