"Az egyesület szeretné elérni, hogy a vendéglátósok érveit is hallgassák meg, mielőtt döntés születik" - fogalmazott lapunknak Balogh Ádám, az akciót a Broadway Egyesület megbízásából szervező Kontaktorg ügyvezetője. A megmozdulás, amely során este egy időre leoltják a villanyokat a vendéglátóhelyeken, kísérleti jelleggel indul, s csak a Liszt Ferenc tér éttermei vesznek részt benne.
A vezető elmondta, hogy tavaly Hongkongban volt hasonló figyelemfelhívó kezdeményezés, ami jelentős sikerrel zajlott. Innen jött az ötlet, hogy ők is szervezzenek hasonlót.
A vendéglátósok Balogh szerint leginkább attól tartanak, hogy a dohányosok kiszorításával nem csökkenne a pöfékelés az éttermekben, csak a fogyasztás terelődne át a háztartásokba. Ezt a kijelentést egyébként ír dohány- és vendéglátóipari szakemberek is megerősítették, ugyanis Írországban tíz-húsz százalékkal esett vissza a vendéglátóipari egységek forgalma a szigorítást követően.
Eközben - a P.J.Caroll dohányipari cég kimutatásai szerint - a dohányosok száma csak elenyésző mértékben csökkent, a 2004-es 36,4 százalékról 2006-ra 33,7 százalékra. Ráadásul - Ronan Barry, a cég vállalati kapcsolatok igazgatója szerint - ez a csökkenés sem feltétlenül a tilalom számlájára írható: abban közrejátszhatott a cigaretta árának jelentős emelkedése is.
Drasztikus visszaesés az éttermekben
"Az egyesület a forgalom negyven százalékos visszaesésével számol" - közölte kérdésünkre Balogh Ádám. A felettébb magas számot a vezető azzal magyarázta, hogy Írországban is csak úgy sikerült húsz százalék körüli csökkenéssel megúszni, hogy a kerthelyiséggel rendelkező tulajdonosok jelentős befektetéseket hajtottak végre. Az ilyen típusú ingatlanok értéke megugrott, a kerteket téliesítették, s melegítőkkel szerelték fel őket, gondolva a hidegebb hónapokra.
Spanyolországban az ellenállásnak köszönhetően enyhítettek a törvényen, s - megfelelő elszívó berendezés mellett - dohányzó részleg létrehozására is van lehetőség. Balogh szerint hasonló megoldás lenne célravezető hazánkban is.
"Kiszámíthatatlan a hazai visszaesés, de legrosszabb esetben a negyven százalékot is valószínűnek tartom"- mondta el kérdésünkre Háber Tamás, a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke. Hozzátette, Írországban és az Egyesült Államokban is csak úgy sikerült ennél alacsonyabb szinten tartani a csökkenést, hogy ott a hazainál jóval fejlettebb a vendéglőbe járás kultúrája. (Míg itthon az emberek húsz százaléka látogat el rendszeresen éttermekbe, addig az USA-ban 70-80 százalék ez az arány.)
Problémát jelenthet, hogy megtenné-e minden étterem azokat a szükséges lépéseket, amelyek a tiszta, dohányfüst mentes légtér kialakításához szükségesek. Bizonyára mindenkinek ismerős az olyan vendéglátóhely, ahol a "leleményes" vendéglátós egy légtérben jelölte ki a nemdohányzó és dohányzó részleget.
Kieső forintok
Megfelelő légtisztító berendezéssel - a lapunk által megkérdezett légtechnikai felszereléseket forgalmazók szerint - megoldható lenne a füst elszívása. A légtér nagyságától függően a jobb készülékek ára 200-300 ezer forint körül kezdődik, nagyobb mennyiség vásárlása esetén pedig szinte minden cég ad kedvezményt a készülék vagy a beszerelés árából. Viszont előfordulhat, hogy valakinek négy eszközre van pénze, míg a füstmentes étteremhez ötre lenne szükség.
Azt még nem tudni, hogy országos szinten mekkora bevételkiesést jelentene a vendéglátósoknak, ha valóban dohánytilalom lenne az éttermekben. Írországban az ottani vendéglátóipari szövetség adatai szerint 875 vidéki söröző zárt be, és összesen 2500-3000 alkalmazott maradt hosszabb-rövidebb időre állás nélkül.
Tadg O'Sullivan, a szervezet elnöke szerint veszteségeiket azon helyek tulajdonosai tudták csökkenteni (és forgalmukat fokozatosan növelni), akiknek volt lehetőségük - és állami támogatás hiányában tőkéjük - bővíteni üzletüket. Azaz megfelelő, legalább ötven százalékban nyitott kerthelyiségeket, termeket tudtak kialakítani a dohányosok számára.
Az esti demonstrációt a szervezők jelzésértékűnek szánják. Háber Tamás szerint megvalósíthatatlan lett volna, hogy az országban minden vendéglős leoltsa a villanyt, vagy a nagyobb vidéki városok is csatlakozzanak az akcióhoz. Ennek ellenére reméli, hogy a Liszt Ferenc téri kezdeményezés felhívja a figyelmet a probléma összetettségére.
Istvánko Viktória
Menedzsment Fórum