Valószínűleg már mindannyian találkoztunk azzal a kijelentéssel, hogy egy bizonyos feladat elvégzésére "születni kell". A Harvard Business Review legutóbbi számában megjelent kutatás szerint, a vezetés elsősorban nem velünk született képességekben rejlik, hanem olyan technikákban és trükkökben, amiket az évek során mindenki fejleszthet magában.
[ajanlo=101][igazitas=left/]
A Harthill brit tanácsadó cég által végzett 25 éves kutatás több, mint 6000 vezetőt vizsgált, több száz munkahelyen. Az eredmény rávilágít, hogy nem személyiségünk vagy vezetői filozófiánk, hanem saját úgynevezett "cselekvési logikánk" irányít minket a vezetésben. Ez annyit jelent, hogy a vezetői képességek erősödésében központi szerepet játszik, hogyan reagálunk a körülöttünk lévő világ kihívásaira, azokra az eseményekre, amik erőnket és biztonságérzetünket teszik próbára. Ezek alapján a vezetőket 7 kategóriába sorolhatjuk: a megalkuvó, a diplomata, a szakértő, a törtető, az individualista, a stratéga és az alkimista.
A leggyakoribb kategória a szakértőé, ők azok, akiket a logika és a szakértelem vezérel, racionális megoldások mentén dolgoznak. Ezek a szakértők - akiket gyakran jó munkatársakként emlegetnek - az egész csoport mintegy 38 százalékát teszik ki. Ezzel szemben a stratéga vagy alkimista jelzővel aposztrofált csoport mindössze 5 százalékot képvisel, pedig ők azok, akik szervezeti szinten gyökeres változtatásokat tudnak végrehajtani.
A Harthill egyik munkatársa szerint a felmérés új oldalról közelíti meg a vezetés témakörét. A kutatásból kitűnik, hogy mindenki előtt nyitva áll a lehetőség, hogy fejlessze vezetői képességeit, s kihozza magából a maximumot.
Menedzsment Fórum
Vezetőtípusok: a megalkuvótól az alkimistáig
Míg sokak szerint a vezetésre születni kell, a brit Harthill legújabb kutatása bebizonyította, hogy a legtöbb képesség fejleszthető.