Dr. Noreen Tehrani pszichiáter az ütközetek túlélőinek és az úgynevezett 'bullying' - fizikai és lelki zaklatás - áldozatainak lelkivilágát hasonlította össze, és igen sok hasonlóságot fedezett fel. Mind a veteránokra, mind a hosszú ideig pszichoterrornak vagy bántalmazásnak kitett alkalmazottakra jellemző, hogy túl sok adrenalin termelődik a szervezetükben, állandóan nyugtalanok és ugrásra készek. Közös vonása mindkét csoportnak, hogy gyakran vannak rémálmaik. Az átlagosnál többször fordulnak elő megbetegedések az áldozatoknál, főleg szívbetegség és alkoholizmus.
A zaklatás a munkahelyen nem annyira ritka, mint gondolnánk. Dr. Tehrani 165 egészségügyi dolgozót vizsgált, és a férfiak 36 százaléka, a nőknek pedig 42 százaléka számolt be arról, hogy már átélt pszichés vagy fizikai bántalmazást. A szakember többségüknél kimutatta a PTSD, a poszttraumás szindróma jeleit. A 165 alany egyötöde egyébként ebben a lelki betegségben szenvedett, derült ki a kutatás során.
A munkahelyi zaklatás áldozatai a korai stádiumban könnyen megbetegszenek, és sokat hiányoznak. A pszichiáter szerint a férfiak esetében inkább a fizikai erőszak jellemző, a nőknél pedig a pszichoterror. A főnök hatalmaskodása mellett sokszor okoz problémákat a munkatársak általi kiközösítés, gúnyolódás, bántalmazás. Egy felmérés szerint tízből egy munkavállalónak voltak ilyen jellegű élményei az elmúlt fél évben, állítja a BBC Online cikke.
(Menedzsment Fórum)
Vietnám-szindróma az irodában
Hasonló élményeket élnek át a munkahelyükön zaklatásnak és nyomásnak kitett emberek, mint azok, akik a háborúkban túlélték a bevetéseket, írja a BBC Online.