Az idei év BMI indexértékei között így az októberi index a februárit (47,8) követő második jelentős visszaesést mutató jelzőszám. A szeptember-októberi időszakot tekintve a 2,0 százalékpontos csökkenés ellentétes az előző években mért változásokkal. 2002-ben mértük a növekedési ütem szeptemberhez viszonyított 1,4 százalékpontos csökkenését (53,9), a feldolgozóipar októberi visszaesésére, pedig csak 1998-ban (45,9) volt példa. 2003-ban a növekedési ütem lassulása novemberben (50,4) indult, az októberi hónapot (55,0) még nagyobb ütemű növekedés jellemezte, mint a szeptemberit.
Az idei év eltelt tíz hónapjára még átlagosan (50,6) növekedés jellemző, ami abban az esetben tartható, ha az októberinél nagyobb csökkenés nem következik az év végéig. Ezek alapján nem valószínűsíthető, hogy a feldolgozóipar idei fejlődése eléri a tavalyit, mert ehhez a november-decemberi időszakra átlagosan nagyobb, mint 60,0 százalékos növekedés lenne szükséges, amit a felmérés tapasztalatai nem erősítenek meg.
A termelési index értéke (48,3) 1,4 százalékponttal csökkent a szeptemberi (49,7) indexértékkel összehasonlítva. Az elmúlt két hónap csökkenése ellenére a január-októberi időszakot átlagosan növekedés jellemzi (51,0), ami azonban elmarad a tavalyi év azonos időszaki átlagától (54,3).
A szeptemberi enyhe növekedést követően visszaesést jelez az új megrendelések indexe (47,8). A tavalyi év növekedést jelző őszi időszakával összehasonlítva (2003 szept.-okt. átlag: 59,2) az indexek között több, mint tíz százalékpontos az eltérés (2004 szept.-okt. átlag: 48,9). A beszerzési árak (61,5) jobban nőttek, mint szeptemberben. Az index nagyobb növekedést jelez, mint az elmúlt három év azonos hónapjaiban. Az idei októberi áremelkedés közel 5,0 százalékponttal nagyobb, mint a tavalyi év októberében mért (56,7). Szeptemberi értékéhez viszonyítva a vásárolt készletek index (43,2) értéke csökkent a legjobban. A csökkenés 9,0 százalékpontos.
A foglalkoztatási index (47,1) értéke 1,1 százalékponttal jelez nagyobb csökkenést, mint egy hónappal korábban (48,2). Az előző év októberéhez (48,1) viszonyítva a csökkenés nagyobb ütemű, de a szeptember-októberi időszakok és az év első tíz hónapjának átlagos indexértékeinek összehasonlításakor az alkalmazotti létszám csökkenése kisebb, mint a tavalyi.
(Menedzsment Fórum)
Visszafogott kilátásokat jelez a BMI
A Beszerzési Menedzser Index (BMI) szezonálisan kiigazított októberi értéke: 48,0. A szeptemberi (50,0) stagnálást követően októberben csökkenés jellemzi a feldolgozóipari teljesítményt.