3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A francia tőkepiaci felügyelet (AMF) bennfentes kereskedéssel vádolta meg az EADS teljes vezetőségét, és jelentését átnyújtotta a párizsi ügyészségnek. Erre reagálva a konzorcium vezetői beperelik a francia tőkepiaci felügyeletet (AMF).

Az EADS európai légi-, űr-, és védelmi konzorcium vezetői, köztük Thomas Enders Airbus-főnök beperelni készül a francia tőkepiaci felügyeletet (AMF), mivel az a napokban a vezetőséget tőzsdei bennfentes kereskedéssel vádolta meg. Mivel az AMF szerint az ügylet Thierry Breton akkori francia gazdasági miniszter jóváhagyásával történt, a botrány most már állami üggyé dagad: a jelenlegi francia pénzügyminiszter pénteken elrendelte, hogy elődje szerepét alaposan vizsgálják ki.

A francia tőkepiaci felügyelet (AMF) masszív bennfentes kereskedéssel vádolta meg a nyugat-európai EADS légi-, űr- és védelmi konzorcium teljes vezetőségét, és jelentését átnyújtotta a párizsi ügyészségnek, adta hírül szerdán a Le Figaro című francia napilap. A vizsgált időszak 2005. november és 2006. március között volt.

Csúszott az A380-as

A jelentés szerint a bennfentes személyek azelőtt, hogy az EADS nehézségei nyilvánosságra kerültek volna, eladták részvényeiket. A cégnél tavaly júniusban jelentették be hivatalosan, hogy főleg az Airbus A380-as óriásgép gyártási késedelme miatt jelentős veszteségek várhatók. A kormány közeli Le Figaro azt állítja: a francia állam elsőként tudott a helyzetről, hiszen a gazdasági minisztert még 2005. decemberben feljegyzésben biztatták az állam részvényeinek eladására.

Az EADS vállalatcsoporthoz tartozik az Airbus repülőgépgyártó konzorcium, és az A380-as és az A350-es gyártása körüli komplikációk már azok 2006. júniusi nyilvánosságra kerülése előtt egy évvel szóba kerültek az igazgatótanács ülésein. A Le Figaro szerint a repülőgépek átadásának várható késedelméről és az ezzel járó tőzsdei nehézségekről a francia pénzügyminisztériumot is értesítették, amely engedélyezte a részvényeladást.

21 személyt vádolnak

A jelentés súlyosan terhelő bizonyítékokkal szolgál a Lagardére és DaimlerChrysler csoportokra, az EADS fő részvényeseire, valamint a konzorcium és az Airbus vezetőire, akik, mielőtt nyilvánosan bejelentették volna a repülőgépgyár nehézségeit, eladták részvényeiket. A részvények a hivatalos bejelentés után meredeken olcsóbbodtak.

Az AMF 1200 bennfentesről tud, de az ügyészségnek átnyújtott jelentésben a felügyelő hatóság csak 21 személy - közte Thomas Enders és Noel Forgeard, az EADS akkori német illetve francia társelnökei - felelősségére hívja fel a figyelmet.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!