4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A Pannon után most a Vodafone borított: a magyar piacon egyedülálló módon forgalomkorlát nélküli mobilinternet-csomagot vezetett be, ráadásul elérhető áron. Mostantól tehát a hordozható gépeken sem kell kerülni a nagy méretű videókat. Persze, csak ha legális forrásból származnak. Mfor.hu tudósítás.

Nyitott a világra (Mfor.hu montázs)

Forgalomkorlát nélküli, állandó havidíjas (úgynevezett Flat Rate) csomagot kínál két éves hűségnyilatkozat aláírása esetén június elsejétől akciósan a Vodafone (Budapesten és környékén, Győrött, Szegeden, Pécsett és Debrecenben), jelentette be a társaság csütörtöki sajtótájékoztatóján Budapesten.

A mobilcsomag havidíja ötezer forint, ami a piacon jelenleg elérhető, hasonló kondíciókat biztosító csomagok közül a legkisebb ár a mozdítható szélessávért. A másik két mobilcég ráadásul korlátozza az adott árért letölthető méretet, azaz egy bizonyos határ elérése után már csak pluszpénzért használhatjuk az internetet - akár telefonos letöltésről, akár számítógéphez kapcsolódó internetezésről van szó.

Cseretilalom

A három gibabájt - amit például a Pannon ajánl - persze sok mindenre elég, főleg a gyors weblapnézegetésre. Azt viszont már kétszer is meggondolja az ember, hogy nekiáll-e letöltögetni mondjuk egy netes zeneáruház teljes metál-kollekcióját.

Azonban - hogy ne legyen akkora a netfüggők öröme - a Vodafone kikötötte, hogy csak akkor korlátlan az internethasználat, ha nem használunk úgynevezett fájlcserélő szoftvereket, amikkel saját számítógépünk tartalmát tesszük elérhetővé mások számára. A cég azzal indokolta ezt a lépést, hogy akik ilyen programokat használnak, jelentősen megterhelik a hálózatot, potenciálisan rontva ezzel más internetezők lehetőségeit.

Az adatvédelmi ombudsman irodáján kérdésünkre azt mondták: nem baj, ha a cég tudja, fut-e ilyen program a személyes területnek számító PC-ken és laptopokon. A vállalat ugyanis előre szólt, így mindenki eldöntheti, köt-e szerződést ilyen feltételek mellett vagy sem.

Arról már korábban is beszámoltunk, hogy először a Pannon lepte meg az előfizetőket: akciós csomagjaiban fél évig 3450 forintos, utána 6900 forintos havi mobilinternet-díjjal lépett elő. A T-Mobile csendesebb volt: az addig egy gigabájtos letöltést engedélyező NET 1000 csomagot változatlan áron kínálja a cég, de már két gigabájtos letöltési korláttal, 9590 forintért (akciósan ez év végéig 4795 forintért).

A Vodafone mostanáig hallgatott, és - kissé anakronisztikus módon - fenntartotta havi egy gigabájtos letöltést engedélyező csomagját 9900 forintos áron.

Szegény, csupasz ADSL

A cég mostani lépése azonban nemcsak a mobilcégeknek teremthet konkurenciát: a félig és teljesen csupasz ADSL-csomagok havidíjai ugyanis drágábbak, mint a korlátlan mobilinternet. Sőt, a kábelszolgáltatók tiszta - tehát nem "árukapcsolásos" (telefon-internet-tévé) csomagban kínált - internet-ajánlatai is alig-alig jobbak, mint a Vodafone-os hordozható net. A UPC például 4900 forintért kínálja legalacsonyabb kábeles csomagját.

A sávszélességre sem lehet panasz, egészen addig, amíg nem kezdik el túlságosan sokan használni ugyanazt a hálózatot: ezért is van tiltva a fájlcserélő használata - a forgalom ugyanis nagyrészt megoszlik a felhasználók között. Az ADSL-nél nincs ilyen gond, a kábeles hálózatnál viszont előfordulhat, mégha egy alap sávszélességet általában garantálnak is a szolgáltatók.

A mobilinternethez azonban készülék is kell: ha a laptopon vagy asztali gépen szeretnénk netezni, akkor egy ezekhez kapcsolható adatkártyára vagy modemre van szükségünk. Ezeket általában akciósan kínálják a cégek: a Pannonnál nulla forint, kétéves hűségnyilatkozattal, a Vodafone-nál egy forint, szintén két éves elkötelezettséggel. A T-Mobile-nál inkább az akciós laptopokat "nyomják", de azért adatkártyákat is lehet ingyen kapni, persze hűségszerződéstől függően.

Modemként egyébként egy 3G képes telefon is működhet, ami drágább ugyan, viszont "komplex" szolgáltatásokat nyújt, mivel magán a készüléken is "bejön" az internet, de a számítógéphez kapcsolva akár modemként is működhet.

Az ilyen mobilok azonban még mindig meglehetősen drágák: áruk még akció idején is harmincezer forint körül mozog.

A cégek egyébként a kevesebbet netező ügyfelekre is gondoltak, így alacsonyabb forgalomkorlátokat megállapítva kisebb árú tarifákat is kialakítottak. A telefonos böngészés sokkal kisebb adatforgalommal jár, így a mobilon netezőknek nem kell kifizetniük a fel nem használt gigabájtok díjait.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!