3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Több kelet-európai volt kommunista nagyvárost Európa Bangalore-jainak nevezi a The New York Times, megállapítva, hogy mind több nyugati cég helyezi ki tevékenységeit Csehországba, Lengyelországba, Magyarországra és Szlovákiába.

Az egykori kommunista országok kapkodnak azért, hogy kiszolgálják a nagy multinacionális vállalatokat, amelyek egyre inkább célpontnak tekintik a volt keleti tömböt a kihelyezések (outsourcing) terén. Prágáról például már elmondható, hogy nyugati vállalatok fehérgalléros kiszolgáló városává vált, ahová sok nemzetközi korporáció telepítette ki könyvelését, az adatfeldolgozási tevékenységeket, sőt a kutatási-fejlesztési tevékenységek egy részét is.

Míg az amerikai nagyvállalatok Indiát használják "diszpécserközpontként", vagyis oda telepítik telefonos ügyfélszolgálataikat, addig Nyugat-Európa egyre gyakrabban saját hátsó udvara, a volt keleti tömb felé fordul. Az egyik legforgalmasabb amerikai kiszolgáló központ Indiában Bangalore - írja az újság.

A kelet-európai outsourcing azonban az amerikai vállalatok számára is vonzó, így helyezte ki bizonyos szolgáltatásait a térségbe az IBM, a Dell és a Morgan Stanley.

Robert Brown, a Gartner Dataquest cég szakértője szerint bár a kelet-európai outsourcing értéke az idei 386 milliárd dolláros globális piacnak csak töredékét, mintegy kétmilliárd dollárt tesz ki, az elkövetkező négy évben ez a térség lesz a világon a legvonzóbb a szolgáltatások kihelyezése terén. Várakozása szerint 2010-re Kelet-Európa megszerezheti a kihelyezési piac harminc százalékát.

Az újság példaként hozza mások mellett azt, hogy az amerikai Morgan Stanley pénzügyi szolgáltató vállalat

üzleti-technológiai központot

nyit Budapesten. A vállalat már jelenleg is kétszáz embert foglalkoztat a magyar fővárosban, és az alkalmazottak száma eléri majd a 450-et. A cég szóvivője, Hugh Fraser világossá tette: a magasan képzett tehetséges munkaerő miatt esett a választásuk Budapestre. Mint a lap hozzátette: a nyugatinál olcsóbb áron. Csehországban és Magyarországon negyedannyit keresnek a cégek alkalmazottai mint Nyugaton, Szlovákiában ötödannyit.

Az oursourcingra szakosodott Accenture cég rámutatott, hogy a kulcskérdés mindenképpen a nyelvtudás, de számottevő szerepet játszik a stabil politikai és gazdasági környezet, az, hogy ezek az államok az EU és a NATO tagjai. A nyugati cégek nem titkolják, hogy a lengyel, cseh, magyar és szlovák szolgáltató központokat egyben hídfőállásnak tekintik ahhoz, hogy továbblépjenek a lassabb ütemben fejlődő 22 milliós román, a 7,5 milliós bolgár és a 47 milliós ukrán piac felé.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!