Az intelligens kártya mellett szól, hogy a fizikai világban teljes mértékben kiválthatja a készpénzt, ami mind a kártyabirtokosok, mind a kereskedők érdeke. A kereskedők készpénzhez kapcsolódó - főleg tárolási - költségei gyakran 5-7 százalékot is kitesznek.
Az euró bevezetése, a különböző szabványok közötti interoperabilitást az általános struktúrák terén megteremtő EMV szabvány, és az elektronikus tárcákat specifikáló CEPS - melyet az európai operátorok több mint 90 százaléka támogat - a chipkártyák széleskörű elterjedését segítő és egyben előrevetítő tényező. A bankok számára az elektronikus tárca rendszerek bevezetése azért is fontos, mert az internetes fizetési rendszerek megjelenésére igen későn reagáltak, az alacsony bevételmegosztási hajlandósággal bíró telekommunikációs szektor gyorsabban felismerte az adódó lehetőségeket. A mobil fizetési rendszerek pedig a bankok által kínált elektronikus tárcáknál több szempontból előnyösebb megoldást jelentenek.
Vonzóbb a mágnescsíknál
Az intelligens kártyát alkalmazó fizetési rendszerek mindeddig csak szűk körben és nagyrészt kísérleti jelleggel kerültek bevezetésre. A bankkártya üzletágba hatalmas összegeket befektető pénzintézetek a múltban nem sürgették az átállást. Hosszútávon azonban az elektronikus tárca megoldások várhatóan fel fogják váltani a már több évtizedes múltra visszatekintő hagyományos bankkártyákat.