Gyakori kérdés, hogy lehet azokról az esetleges üres állásokról tudomást szerezni, melyeket sem a nyomtatott, sem az online hirdetési rovatokban nem lehet megtalálni. A nem közzétett munkalehetőségek utáni kutatás sajnos gyakran hónapig eltart. A CVTrumpet fejvadász cég azt ajánlja, hogy az álláskeresők ne csak a hagyományos módon jelentkezzenek a hirdetésekre, hanem a személyzeti tanácsadóknak, vagy a megcélzott cégeknek akár százas nagyságrendben küldjék el önéletrajzukat. Ezzel maguknak is időt takarítanak meg, de annak az esélyét is megnövelik, hogy a megfelelő ember kezében landol a cv-jük.
A rejtett álláspiac felderítéséhez ezen túl csak egy módszer tudnak ajánlani a szakértők: ha mozgósítjuk ismeretségeinket, és érdeklődünk minden lehetséges forrásból az elérhető állások után.
Magyarországon a nemzetközihez hasonlóak az arányok a meghirdetett és az informális úton betöltött állások között. A KSH egy elemzése szerint, melyet a Népszabadság idézett 2003-ban, a megkérdezettek négyötöde a rejtett álláspiacon talált állást.
(Menedzsment Fórum)
Zárva van az álláspiac 80 százaléka
A felmérések szerint az álláslehetőségek 20 százalékát hirdetik meg, és a többi megüresedett pozíció a kívülállók számára nem létezik. Az álláspiac négyötöde tehát tulajdonképpen zárva van, és a nem közzétett lehetőségek felderítése nem egyszerű feladat.