Csepeli György beszédében ismertette a kormány és elsősorban a GKM terveit az informatikai kultúra terjesztésével kapcsolatban. A szakember "atomok világában élőknek" írta le azokat, akik nem lépnek be a digitális javak, azaz "a bitek világába". Emiatt egyik legfontosabb feladatának tekinti, hogy minél több honfitársunk "lépjen át az atomok világából a bitek birodalmába".
Megmentenék a digitálisan leszakadókat
Az igazgató "bonyolult szociológia ábrának" nevezte azt az országtérképet, amely területi eloszlásban mutatta fel a digitális egyenlőtlenségeket. Kiemelte azt a közismert tény, hogy a fiatalok, a városlakók és a magasabb iskolai végzettséggel rendelkezők jobban vonzódnak a digitális világhoz, mint az idősebbek, a kis településen élők és a képzetlenek. A hátrányos helyzetűek körében az tapasztalható, hogy az ilyen családokban még az informatikai vívmányok terjesztőinek tekintett gyermekek sem tudják megváltoztatni a társadalmi viszonyok által meghatározott elmaradottságot.
Csepeli szerint az állam felelősséget érez a digitálisan leszakadóban lévő rétegek megmentéséért, azonban csak arra vállalkozik, amit a szabad piac nem képes megtenni.
Burkoltan, de határozottan bírálta a már megszűnt Informatikai és Hírközlési Minisztérium (IHM, amely egyébként korábban kenyéradója volt Csepelinek is) internet-népszerűsítő kommunikációs kampányait: szerinte nem "óriásplakátokon, esetleg csinos nőkkel kombinálva" kell a digitális világába csábítani azokat, akik még nem érzik magukat otthonosan abban, hanem meg kell éreztetni velük a részvétel örömét.
Álom az elektronikus közbeszerzés
Felhívta a figyelmet a jelenleg Brüsszelben jóváhagyásra váró Új Magyarország Fejlesztési Terv azon operatív programjaira, amelyek szinte egészében ( az Elektronikus Közigazgatási Operatív Program közel 100 milliárd forintos kerettel), illetve részleteiben (Gazdaságfejlesztési Operatív Program, Társadalmi Infrastruktúra Operatív Program) az általános informatikai fejlődést segítik majd elő.
A tartalomfejlesztéssel foglalkozók számára a Társadalmi Megújulás Operatív Programot említette: az lehetőséget teremt majd nagyobb források elérésére.
Csepeli szerint a magyar törvényhozás az elektronikus kereskedelem jogi környezetét frissítő törvénymódosítást hamarosan elfogadja, ugyanakkor az elektronikus közbeszerzést - minden különösebb magyarázat nélkül, de nem leplezett keserűséggel - az álom kategóriájába sorolta.
Szakmai körökben közismert, hogy az Új Magyarország Fejlesztési Terv (és a belőle alkotott operatív programok) integrálva - vagyis az egyes programok prioritásaiként vagy alprioritásaiként - foglalja magába az infokommunikációs fejlesztéseket.
Jön a Digitális Magyarország
Csepeli a "Digitális Magyarország - zászlóshajó program" koncepcióval kapcsolatban elmondta: "Az információs társadalomra irányuló programok az Új Magyarország Fejlesztési Tervben nem kellően koordináltak, az információs társadalom alkalmazásai nem jelennek meg." A cél tehát az - fejtette ki -, hogy a zászlóshajó programban összegyűjtsék, koordinálják és megjelenítsék az információs társadalom fejlesztéséhez hozzájáruló akciókat.
Az operatív programok közöttinek vagy felettinek tekinthető "zászlóshajó program" koordinálójaként a közpolitikai igazgató a GKM-et vagy a Miniszterelnöki Hivatalt jelölte meg. Nem derült ki azonban a hallgatóság számára - a rendelkezésére álló rövid idő miatt -, hogy e most zászlót bontott zászlóshajó program az operatív programok releváns elemeinek kommunikációjára törekszik csupán, vagy önálló, korábban nem kimunkált, de most megfogalmazott új operatív programmá válik.
Menedzsment Fórum