5p

A Pannon elindította a 3G-nél is nagyobb sávszélességet biztosító, úgynevezett HSDPA hálózatát, a T-Mobile pedig az alap HSDPA sebességének duplájára képes hálózatot tesztel. Eközben az árak is biztatóan alakulnak: akár már 3450 forintért is lehet szélessávú mobilinternetünk - persze csak egy ideig, és persze feltételekkel. Ha lenne a szélessávnak apukája, most lehetne neki szólni, hogy kezdődik. Mfor.hu háttér.

Ki előz kit? (Mfor.hu-montázs)

Nem mindennapi dolgot jelentett be a Pannon kedden: az eddig a drága és lassú internet hazájának számító Magyarországon új szolgáltatásának segítségével csaknem megdupláznák a hazai szélessávon netezők táborát.
A jelenlegi egymilliós felhasználói körbe további 800 ezer embert kapcsolnának be, ráadásul mobiltelefonos internet segítségével.

A hír nagyot durrant, főleg mert elég emberinek tűnik a cég árajánlata is: már akár havi 3450 forintért is felhajthatunk az információs sztrádára.

Akció indul

Az apró betű itt is rejt meglepetéseket, hogy azért ne tudjunk ordítani a boldogságtól: először is, akciós ajánlatról van szó, ami június 30-ig érvényes. Utána a mobil szélessáv kereken a duplájába kerül majd, azaz lesz egy 6900 forintos verzió, amiért három gigabájtnyi adatot tölthetünk le, és lesz egy 12900 forintos csomag, ami tíz gigabájt forgalmat foglal magába. Nem olcsó, ahhoz képest, hogy vezetékes internetet már a mostani akciós árért, azaz körülbelül 3500-4000 forintos árért is be lehet köttetni. Ráadásul ott már nem divat a forgalomkorlátozás, tehát annyit töltünk le és fel, amennyit csak akarunk. Persze ne legyünk igazságtalanok: a mobilitás nyilván egy jó darabig többe fog kerülni.

Az internet sebességével egyébként nincs probléma: a Pannon 1,8 és 3,6 közötti megabit adatot visz át egy másodperc alatt (megabit-per szekundum, Mbps), míg egy olcsó, meztelen ADSL szolgáltatás - ami négy Mbps sebességű - olyan öt-hatezer forint között van.

A Pannon ajánlata egyébként még nem akciósan is jobbnak tűnik versenytársaiénál. A T-Mobile-nak is vannak kifejezetten szélessávú mobilinternetezésre kidolgozott csomagjai, de a NET 5000 elnevezésű szolgáltatásért havi 14990 forintot kell fizetni, pedig ez csak feleannyi, 5 gigabájtos adatforgalmat tartalmaz a Pannon 10 gigabájtjához képest. A Vodafone az árversenyben még rosszabbul áll: egyik csomagjában havi egy gigabájtos forgalmat tesz lehetővé előfizetőinek - havi 9900 forintos áron.

A Nemzeti Hírközlési Hatóság szóvivője szerint azonban az igazi verseny még csak most kezdődik. A nagyon eltérő árak például azt mutatják, hogy ezek a szolgáltatások eddig nem igazán versenyeztek, mivel a technológiai háttér is fejlesztés alatt állt.

Márton György úgy véli: a mobil szélessáv előretörése újabb lökést adhat a hazai internetpiacnak, sőt még az is elképzelhető, hogy a "kötetlenség" megjelenése újabb árcsökkentésre sarkallja a vezetékes szolgáltatókat is. "Magyarországon az utóbbi időben nagyon fogynak a laptopok, ami erősítheti a mobilszolgáltatók szerepét az internet-előfizetések piacán" - mondta a szóvivő.

Bár ma még elég drágák a 3G képes telefonok, a laptopba való, mobilos szélessávú internetezésre alkalmas adatkártyákat többnyire akciósan kínálják a mobilcégek.

Ambiciózus tervek

Márton György szerint a hatóság semmilyen módon nem kíván beavatkozni a mobilinternet-piac viszonyaiba, mivel szerintük a verseny választ ad majd az esetleg felmerülő problémákra. "Egyedül a tavalyi úgynevezett meztelen ADSL-szolgáltatást érintő döntéseink hatását kell megvizsgálnunk, - és amennyiben szükséges - módosítunk azokon. Ekkor már az internet-előfizetések piacát mobilostól, mindenestől egységben kell majd látnunk, és ez alapján nyúlhatunk bele a szabályozásba" - tette hozzá a szóvivő.

A Pannon ambíciózus terveit, miszerint jövőre a cég mobilinternetes tarifacsomagjai révén újabb 800 ezer előfizetővel bővülhet a hazai internetezők tábora, nem kívánta kommentálni a szóvivő. "Egy cég üzleti terveibe nem látunk bele, de azt hasznosnak tartjuk, ha nő az internetezők tábora Magyarországon" - tette hozzá.

A mobil szélessáv története egyébként 2004-ben indult Magyarországon: ekkor hirdették ki ugyanis a szolgáltatás működtetésére alkalmas UMTS hálózat frekvenciáinak nyerteseit. A pályázaton öten indultak, a három magyarországi mobilszolgáltató (Pannon, T-Mobile és Vodafone), a svéd Tele2 és egy dán távközlési cég, a TDC.

A Nemzeti Hírközlési Hatóság akkor négy frekvenciát írt ki: a háromból egyet-egyet megnyert a Pannon és a T-Mobile, a Vodafone némileg később, külön tárgyalások után jutott frekvenciához. (A másik két cég ajánlatát a pályázatok hiányosságai miatt nem tudta értékelni a hatóság.)

Nő a forgalom

Az úgynevezett 3G továbbfejlesztett változatával, a HSDPA-val 2005-ben kezdett kísérletezni a Pannon (ezt a rendszert indították most be). A T-Mobile pedig idén márciusban adta hírül, hogy 2006-ban tizenötszörösére nőtt a forgalom szélessávú hálózatán.

A mobilinternet a jövőben tovább is gyorsulhat: a T-Mobile a jelenlegi 3,6 Mbps sebességű adatátvitel további növelését tervezve megkezdte a 7,2 Mbps letöltési sebességű hálózat tesztjeit.

L. Nagy Gábor

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:

Kiterjeszti a mobil szélessávot a Pannon
Ingyenessé válhat a mobiltelefon és a szélessáv az idén
Több mint százmillió dollárt költ fejlesztésre a Vodafone Magyarország

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!