4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Több mint 150 ezer olyan embert sikerült idén legalább néhány hónapra munkához juttatni, akik korábban rendszeres szociális segélyből éltek. Az egyelőre kérdés, sikerül-e őket tartósan is a munkaerőpiacon tartani, vagy visszaesnek a tétlenség sok éve fennálló állapotába.

A rendszeres szociális segélyben részesülő 210 ezer emberből 154 ezret sikerült bevonni idén az "Út a munkához" programba, mondta el keddi sajtótájékoztatóján Szűcs Erika.

Pár hónapig dolgoztak

A miniszteri megbízott szerint őket átlagban fél évig, de minimum 90 napig foglalkoztatták vagy foglalkoztatják a helyi önkormányzatok, illetve a hozzájuk kötődő cégek, kétharmadukat heti nyolc, egyharmadukat hat órában, azaz sikerült őket legalább időlegesen visszavezetni a munka világába.

Az mfor.hu azon kérdésére, mennyire lesz esetükben tartós ez a változás, és milyen lehetőségeik vannak a jövőben, a miniszteri megbízott kifejtette: egy részük rendelkezésre állási támogatásban(rát) részesül (ez jelenleg 28 500 forint, amit akkor kap a segélyezett, ha vállalna munkát, de még nem találtak neki – a szerk.), aki pedig regisztráltatja magát álláskeresőként, az álláskeresési támogatásra lesz jogosult. A "legrátermettebbek" esetében a foglalkoztatás meghosszabbítására is van lehetőség – azt Szűcs Erika nem közölte, hogy utóbbi lehetőséggel hány fő élhet.

Az "Út a munkához" akció keretében októberben 95 ezer ember dolgozott, rát-ban 170 ezer fő részesült, így a rendszeres szociális segélyre jogosultak száma radikális mértékben csökkent - a januári 210 ezerről 33 ezerre.

Bértámogatás a helyi cégeknek

Ami a költségeket illeti, idén 97 milliárd forint jutott a programra, 2010-ben pedig 117,5 milliárd forint áll rendelkezésre – ebből 7,5 milliárdot biztosít az EU, a többit a költségvetés állja.

2009-hez képest újdonság, hogy jövőre a helyi vállalkozó szférát is be kívánják vonni a programba. Ennek érdekében ötven százalékos bér- és járuléktámogatást adnak számukra, ha teljes munkaidőben és munkaviszony keretében foglalkoztatják a program által felkarolni kívánt embereket. A támogatás legfeljebb egy évig nyújtható, összege pedig havonta nem haladhatja meg a támogatás megállapításakor hatályos rát összegét. Az erről szóló törvénytervezet egyébként már az Országgyűlés előtt van.

Első munkahely negyven évesen

Az eddig eltelt időszak tapasztalatait összegző konferencián Szűcs Erik kiemelte: a program nagy társadalmi támogatottsága igazolta, hogy valóban paradigmaváltásra volt szükség ezen a téren. "Robbanás előtt állt a helyzet", így lépni kellett, magyarázta.

A miniszteri megbízott szerint az érintettek életvitelében, hozzáállásában gyors változás történt – legalábbis ezt jelezték neki az egyes települések önkormányzatai.

Igaz, az egyes országrészek között komoly különbségek is mutatkoztak: míg Nyugat-Magyarországon sok esetben már a nyílt munkaerőpiacra való kilépést is ki lehet tűzni következő célként, addig Észak-Alföldön sokkal kisebb lépésekben lehet csak haladni.

Ennek oka, hogy utóbbi térségben sokaknak gyakorlatilag ismeretlen a munka világa. "Van olyan 40 éves ember, aki ennek a programnak a keretében szerezte meg élete első munkahelyét" – vázolt fel egy esetet a miniszter.            

Életből vett példák

Értékes adalékkal szolgáltak a minisztériumi főnökök által elmondottakhoz azon helyi vezetők meglátásai, akik testközelből felügyelték a program megvalósulását.

Barkóczi Géza, az Egerbaktai Cigány Kisebbségi Önkormányzat képviselője például arról számolt be, hogy tapasztalatai szerint sokan elszoktak attól, hogy időbe beérjenek a munkába, vagy nem tartottak ki a munkaidő végéig. Szintén problémaként merült fel, hogy – elmondása szerint – egyes dolgozók fizikai állapota rossz volt, kevéssé lehetett őket terhelni, ráadásul a képzettség teljes hiánya miatt eleve kevés munkát lehetett rájuk bízni.

Ezzel párhuzamosan a Dombóvári Borostyán Nonprofit Kft. illetékese megjegyezte: "a legnagyobb probléma a beletörődés volt." Emberi szempontból a legnagyobb kihívás tehát az, hogyan lehet ezeket az embereket tartósan visszaszoktatni a munka világába.             

Wéber Balázs

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!