3p

Ünnepélyes keretek között írta alá a kínai CATL és a debreceni önkormányzat az elektromos autók akkumulátorának gyárához szükséges szerződést. A 221 hektáros területen épülő gyár 9 ezer munkahelyet fog teremteni.

Magyarország történelmének valaha volt legnagyobb beruházása jön létre Debrecenben – közölte a kínai CATL kínai akkumulátorgyár alapító szerződésének ünnepélyes aláírása alakalmával elmondott hétfői beszédében Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter emlékeztetett, az elmúlt két és fél évben – a koronavírus-járvány, valamint az orosz–ukrán háború következtében – a világgazdaság kétszer is „a feje tetejére állt”, Magyarországon azonban ebben a két évben is hatalmas volumenű akkumulátorgyárak alapítását jelenthették be. A tárcavezető szerint ez a két beruházás két alapvető világgazdasági folyamatot igazol vissza:

  • az autóiparban az elektromobilitás irányába mutató forradalom, illetve
  • a keleti vállalatok egyre radikálisabb térnyerése a világgazdaságban és Európában is.

Szijjártó úgy vélte, a magyar kormány mindkét folyamatra helyesen reagált, aminek alátámasztására azt mondta, a magyar autóipar teljesítménye 2010-hez képest 2,5-szeresére emelkedett, 9500 milliárd forintra nőtt, illetve Németország és Kína mellett Magyarország a harmadik ország, ahol a három prémium autómárka (BMW, Mercedes, Audi) gyártóbázissal fog rendelkezni, akik számára ugyancsak fontos az elektromobilitás kérdése. A külügyér emlékeztetett, 12 éve meghirdették a keleti nyitás politikáját, az elmúlt években sorra Dél-Korea és Kína hozták a legnagyobb beruházásokat hazánkba.

Szijjártó Péter érkezik az ünnepélyes aláírásra (Fotó: Facebook / Szijjártó Péter)
Szijjártó Péter érkezik az ünnepélyes aláírásra (Fotó: Facebook / Szijjártó Péter)

A tárcavezető felidézte, az akkumulátorgyár egy 3000 milliárd forintos beruházással jön létre, ami egész Európában a legnagyobb összegű beruházás, sőt egész Európában az elmúlt tíz év öt legnagyobb zöldmezős beruházás közé tartozik. Emlékeztetett, a CATL-nek eddig csak Kínában és Németországban volt gyáregysége, az ő, debreceni gyár viszont 9 ezer új munkahelyet hoz létre.

A külgazdasági és külügyminiszter hangsúlyozta, mint minden nagyberuházáshoz, a debreceni akkumulátorgyárhoz is kínált Magyarország támogatást, amit – mihelyt az uniós notifikációs folyamatot lezárják – nyilvánosságra is fognak hozni.

A most aláírt szerződés értelmében A CATL egy 221 hektár nagyságú területet vásárolt meg, a gyárban pedig a tervek szerint 2025-től termelni is szeretnének – mondta Szijjártó, aki emlékeztetett arra is, Magyarország jelenleg is harmadik helyen áll az elektromos akkumulátorok termelésében, a CATL gyárberuházása pedig azt jelenti, hogy a világ hat legnagyobb elektromosakkumulátor-gyára közül három itt lesz, Magyarországon.

A debreceni akkumulátorgyár-beruházást augusztus közepén jelentették be, a kormányzat pedig augusztus 18-án hozott rendeletet arról, hogy nemzetgazdaságilag kiemelt jelentőségű üggyé nyilvánítja azt.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!