Valamiből azonban élni kell. Emellett viszont az életünk rengeteg más területére is kihat a megfelelő pihenés hiánya, aki pánikbeteg, annál például a pánikroham előfordulásának gyakoriságát is növelheti a tartós kialvatlanság.
Érezzük a hatását a szürke hétköznapokban is a rossz alvásunk minőségének. Nem kell a legdrasztikusabb pénzügyi nehézségekre gondolni, mert az ingerlékenység is sok esetben ennek köszönhető.
Rossz alvási szokások, amik javíthatóak
Nagyon sok apró dolog van, ami befolyásolhatja az alvásunk minőségét, amik közül az első helyen állnak a rossz szokások. A leggyakoribb helytelen viselkedés, amikkel az agyunkat folyamatos ébrenlétre szoktatjuk, az az ágyban való TV-nézés, valamint a laptop és egyéb technika használata lefekvés előtt.
Gyakorlatilag ezzel a szokásrendszerrel arra “tanítjuk” a saját agyunkat, hogy a lefekvés idejében ne álljon “alvó üzemmódra”. Képtelenné válunk arra, hogy megfelelő állapotba kerüljünk a pihentető alváshoz, így az éjszakai ébrenlét és a rossz alvás rutinná válik.
A legegyszerűbb megoldást pedig az jelenti, ha az ágyat vagy a hálószobát kizárólag pihenési célzattal vesszük használatba. Amikor elmegyünk lefeküdni, akkor már ne legyen a közelben képernyő. Így az agyunk is meg fogja tanulni, hogy az ágyunk egyenlő a pihentető alvással.
Háborgó elme, problémás lélek
A technológia vívmányain túl azonban még meg kell küzdenünk azzal is, hogy az agyunkat teljesen ki tudjuk kapcsolni. A folyamatosan kavargó gondolatok ugyanolyan zavaró tényezők lehetnek ebben a tekintetben, mint a rossz szokások.
Összpontosítani kell minden este arra, hogy a gondolatainkat képesek legyünk lecsendesíteni, és az aggodalmainkat el tudjuk engedni egy kis időre. Tudatában kell lennünk azzal, hogy az aggodalmak figyelmen kívül hagyásával nem hagyjuk megoldatlanul a problémákat, csak hagyunk magunknak időt a pihenésre.
Nagyon megterhelő egész nap aggódni és gondolkodni, ezért fontos, hogy tartsunk egy kis szünetet. Az éjszakára való kikapcsolásnak a célja ebben a folyamatban az, hogy másnap eredményesebben találhassuk meg a megoldásokat.
Rossz alvási ritmus
A teljes képhez hozzátartozik, hogy megfelelő rendszerességet viszünk az életünkbe. Ez nem feltétlenül a teljes napirendet érinti, de az alvási periódus idejére mindenképpen érvényes. Mindenkinek kialakul a saját alvásigénye, ami nagyjából minden éjjel azonos.
Ha napi szinten ugyanabban az időben fekszünk le, akkor minden reggel körülbelül ugyanakkor fogunk ébredni is. Persze ezt a belső ritmust sok minden boríthatja, de törekedjünk rá, hogy rendszert vigyünk az esti rituáléba.
Ilyen apró szokások fokozatos bevezetésével egyre jobban tudunk majd aludni.