3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Napjainkban szerencsére egyre nyitottabbak az emberek, hogy pszichológust keressenek fel, ha nehézséget élnek meg egy-egy életterületükön, amit egyedül nem tudnak megoldani. Fontos azonban hangsúlyozni, hogy sok esetben még mindig nagy homály fedi, mit is csinálnak pontosan a pszichológusok, mikor célszerű hozzájuk fordulni, miben lehetnek segítségünkre.

Egy-egy nehezebb élethelyzetben sokszor nem elegendő a barátok, rokonok támogatása, ilyenkor érdemes pszichológus segítségét kérni, aki célzottan és objektíven tud segíteni.

Lássuk, melyek a leggyakoribb tévhitek a pszichológiai tanácsadás kapcsán. 

Csak a beteg ember jár pszichológushoz

Talán ez az egyik leggyakoribb tévhit, hogy csak a mentálisan beteg emberek járnak pszichológushoz. Sokan még mindig úgy gondolják, hogy az egészséges embernek nincs szüksége pszichológusra, hiszen aki fejben rendben van, az egyedül is meg tudja oldani a problémáit. Az igazság az, hogy bárkinek szüksége lehet pszichológus segítségére, ha fejlesztené az önismeretét, vagy éppen úgy érzi, elakadt és nem látja a kiutat az adott helyzetből. 

Akiknek vannak barátai, azoknak nem kell pszichológus

Sokan úgy vélik, hogy a barátaikkal mindent meg tudnak beszélni, ezért kár elmenni pszichológushoz. Ami azonban megkülönbözteti a pszichológiai tanácsadást a baráti beszélgetéstől, az pont az, hogy a tanácsadás során a pszichológus elfogulatlan külső szemlélőként tekint a problémánkra, és titoktartási kötelezettség is van, így bármit megoszthatunk vele, amit a barátainkkal nem feltétlenül szeretnénk. 

A pszichológus majd megmondja mi a tuti

Gyakori tévhit, hogy a pszichológus majd megmondja, mit kell tenni, és akkor varázsütésre rendbejön a kliens élete. Ez azonban nem így van. A pszichológus nem tanácsokat osztogat, hanem segít rávezetni a megoldásra, hogy az adott élethelyzetben mi lehet a kiút.

Pszichológushoz járok és magától megoldódik az életem

Óriási tévhit, ha azt gondoljuk, azért, mert hetente egyszer elmegyünk pszichológushoz, attól megoldódik a problémás élethelyzetünk. A pszichológus csak utat mutathat nekünk, de az úton nekünk kell végigmenni. Nekünk kell vállalnunk a felelősséget az életünkért.

Ha pár tanácsadás után sem oldódott meg a probléma, akkor gond van a pszichológus tudásával

Alapvetően a terápia sikere a páciensen múlik, nem a szakemberen. A legtöbb esetben mire valaki eljut pszichológushoz, már évek óta fennálló problémával áll szemben, amit nem lehet varázsütésszerűen megoldani. Egy pszichológiai tanácsadás jellemzően több hónapig tartó terápiás folyamat, de nem ritka az évekig tartó terápia sem. Fontos hangsúlyozni, hogy sokszor már pár alkalom után érezhető javulás, változás. 

Szerencsére szépen lassan eljutunk arra a pontra, amikor már nem lesz ciki felkeresni egy pszichológust, ha az ember úgy érzi, hogy elakadt, kibillent az egyensúlyából, vagy csak jobban meg szeretné ismerni saját működését, megérteni önmagát.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!