6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az ipari folyamatok méréstechnikája gyakorlatilag a fizikai paraméterek változásának mérését és rögzítését jelentik. A legtöbbször ezek a fizikai mennyiségek értendők alatta: teljesítmény, feszültség, áramerősség stb. vagyis az elektromos paraméterek és a például a páratartalom, nyomás, hőmérséklet, pH, áramlás stb. vagyis a nem-elektromos paraméterek. A nem-elektromos paraméterek mérése különböző elvű érzékelőkkel történhet, amik átalakítja a elektromos analóg vagy digitális jellé a fizikai mennyiséget. Ez a jel távadó elektronikán keresztül az ipari szabványosított hálózatok felé továbbítja a jelet, így azok feldolgozása, kiértékelése, illetve az automatizálás által a fizikai mennyiség változása általi szabályozás megvalósítható.

Alapelvek, törvényszerűségek

Az áramlást mérő műszerek alapvető kiválasztás szempontja, hogy milyen mérési közeget szeretnénk mérni. Ez alapvetően határozza meg a kiválasztott mérési elvet, két csoportra oszthatók a mérni kívánt anyagok.

  • Összenyomható közeg: ilyen levegő és a különböző gázok (nitrogén, foldgűz, argon, szén-dioxid etc.),
  • Nem-összenyomható közegek: ide tartoznak a különböző folyadékok. szilárd anyagok

Közegtől függően az áramlásra vonatkozó fizikai törvényszerűségek is mások (az általános gáztörvény, a folytonosság tétele, Euler egyenletek, Navier-Stokes, Bernoulli törvény)

Mit mérünk, amikor áramlás mérünk

Az áramlás mérésekor a folyékony, gáz vagy szilárd halmazállapotú anyagok adott geometriájú csőszakaszon végbemenő továbbítását értjük. A tömegáram és/vagy térfogatáram fizikai paraméterekkel határozható meg ennek a folyamatnak a változása.

Tömegáram: az adott közeg, adott idő alatt, adott keresztmetszeten áthaladó mennyisége tömegre vonatkoztatva. kg/h, t/h stb. mértékegységekkel fejezzük ki.

Térfogatáram: az adott közeg, adott időegység alatt, adott keresztmetszeten áthaladó mennyisége térfogatra vonatkoztatva. Mértékegységek: m3/perc, m3/h stb.

Áramlásmérési elvek

Az iparban alkalmazott áramlásmérő műszerek (flow meters for industrial applications) működés szempontjából három csoportba sorolhatók, tömegáram mérés, térfogatkiszorításos mérőműszerek és az közeg sebességet mérő térfogatáram elvű áramlásmérők. A térfogatkiszorításos mérőműszerek között megtalálhatók a mechanikus forgólapátos, oválkerekes, dugattyús mérők, amik egy egységként kerülnek a piacra (pl.: vízórák), pontosságuk magas, viszont érzékenyek a közeg minőségére, szennyeződések esetén eltömődhetnek, illetve a mechanikai elvüknek köszönhetően kopóalkatrészeket tartalmaznak.

Ezeken kívül a másik nagy csoport a tömegáram elven mérő műszerek, ide sorolhatók a különböző termikus (hőmérsékletváltozás elvén mérő), Coriolis erő és giroszkópos áramlásmérők. A közeg sebesség elvén mérő térfogatáram mérő műszerek pedig a különböző differenciál nyomás elven mérők műszerek például a Pitot-cső, Prandtl-cső, Venturi cső, mérőperemek, a Vortex (Kármán-féle), ultrahangos elvű, indukciós, elektromágneses áramlásmérők.

Az áramlási profil és a telepítés fontossága

Az áramlásmérők esetén fontos a telepítési pont meghatározása, mivel a lamináris áramlási viszonyok biztosítását a legtöbb mérőműszere az optimális pontosság miatt elvárja. Áramlási szempontból eltérően viselkednek az összenyomható és nem összenyomható közegek. Az viszont mindkettő csoportnál elmondható, hogy a csőkialakítás és a zavaró tárgyak a csőben befolyásolják a pontosságot. A térfogatáram mérők esetén a bemenő és kimenő egyenes csőszakasz hossza merőben más például egy szűkülés vagy egy eltérő síkú 2x90° könyökidom esetén. A gyártók a csőszakasz átmérője alapján szokták megadni az egyenes szakaszok hosszát. Légtechnikai területen például átlagosan 5xD a műszer előtti és 2xD a műszer utáni szakasz, míg nyomás alatti sűrített levegős alkalmazásoknál ez jelentősen hosszabb 15xD és 5xD. Minimális egyenes szakaszok esetén az áramlásmérő szenzor elhelyezkedése főleg turbulencia esetén nagyban befolyásolja a mért értéket.

Az áramlás profilját egy úgynevezett Reynolds számmal adjuk meg, ahol a szám, ha nagyobb mint 2500 turbulens áramlásról beszélünk. Telepítéskor fontos, hogy az áramlásmérőnek biztossítani tudjuk a lamináris áramlást az optimális mérési pontosság biztosítása érdekében. Javasolt tehát a gyártók általi egyenes bemeneti és kimeneti csőszakaszok biztosítása az áramlásmérők előtt és után. Ez függhet az adott mérőműszertől, de a gyártók minden esetben ajánlást fogalmaznak meg az ideális körülményekre vonatkozóan.

Méréstechnikai alapfogalmak

A mérőműszer kiválasztásakor sok műszaki adattal lehet találkozni mérési tartomány, pontosság, a mintavétel hossza, reprodukálhatóság vagy az átfogás aránya. Persze sok felhasználás specifikus paraméter is érdekes lehet csőszakasz anyaga, védettségi fok, kimeneti interfész, tápegység, szabványok, robbanásbiztos kivitel, megfelelőségek stb. Néhány kiemelve a legfontosabbak közül:

  • Pontosság (accuracy): az áramlásmérő mért értékének eltérése a valós értéktől százalékban. A gyártók megadják, hogy a pontosság a végértékre vagy a mért értékre vonatkozik.
  • Méréstartomány (measuring range): a mérőműszer mérési intervalluma, amiben a műszer mérni képes a megadott pontossági paraméterekkel pl.: 0,01 … 20,4 Nl/perc
  • Reprodukálhatóság (reproductivity): az adott körülmények között ismét végrehajtott mérések közötti eltérés százalékosan
  • Mintavételezési idő (sample time): milyen sebességgel képes a műszer a mért értékek érzékelőésére
  • Átfogás aránya (turndown ratio): a megadott méréstartományon belüli intervallum, ahol a fenti műszaki parméterek biztosíthatók pl.: 200:1.

Az adott felhasználási terület meghatározza a feladathoz specifikált mérőműszert, gépészeti és elektromos telepíthetőségi szempontból is:

  • Beszúró szondával ellátott kivitel vagy inline szerelhető
  • Hőmérséklet tűrés, túlnyomás
  • Korrozív, szennyezett gáz/folyadék
  • Robbanásveszélyes használhatóság (ATEX)
  • Kommunikáció: analóg 4 … 20 mA, RS485 Modbus, HART, Profibus, MBUS stb.
  • Almérő, tájékoztató jelleg, joghatásos mérés
  • stb.

Miért fontos a nem-villamos paraméterek mérése?

Az ipari technológiáknál végbemenő fizikai paraméterek változásának mérése fontos, hogy a folyamatok hatékonyan vezérelhetők, kontrollálhatók legyenek.

Miért kell egyenes csőszakaszt biztosítani az áramlásmérőknek?

A lamináris (nem-turbulens) áramlás biztosítása fontos a műszerek optimális mérési pontosságnak biztosításához.

Mik a legfontosabb mérőműszer paraméterek?

Sok egyéb mellett a méréstartomány, pontosság, reprodukálhatóság a mintavételezési idő és az átfogási arány minden műszer esetén alapvető műszaki paraméter.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!