Pontosan kinek van szüksége ilyen engedélyre?
Minden harmadik országbeli állampolgárnak kötelező rendelkeznie tartózkodási engedéllyel, akik 180 napon belül 90 napot meghaladó időszakot szeretnének Magyarországon tölteni például munkavállalás céljából. A folyamat elsőre egyszerűnek tűnhet, de több kihívással is meg kell küzdeni. Ezért is fontos, hogy keressünk egy olyan profi segítséget, mint amit a TERENDO ázsiai munkaerő-szakértő is nyújtani tud.
Az egész ügymenetben az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság (OIF) az illetékes. A folyamat elindítása történhet Magyarországon vagy magyar külképviseleten, ez függ a tartózkodástól és állampolgárságtól. Fontos azonban arra figyelni, hogy a különböző nemzetiségekre eltérő szabályok vonatkozhatnak a kérelmeknél és a beutazáskor.
A pontosság kifejezetten fontos, mivel nem minden esetben lehetséges a második esély. A vízumköteles országok állampolgárai először úgynevezett D típusú vízumot kapnak hosszabb távú tartózkodás esetén. Ezzel léphetnek be Magyarországra, hogy aztán átvegyék a tartózkodási engedélyt.
Milyen feltételeknek kell megfelelnie a külföldi állampolgárnak?
Természetesen tapasztalhatunk eltéréseket annak függvényében, hogy mi a tartózkodás célja. Vannak azonban olyan általános irányelvek, amelyeknek mindenkinek meg kell felelni. Ide tartozik az, hogy rendelkezni kell érvényes úti okmánnyal. Szükség van vissza- vagy továbbutazásra szolgáló engedélyek bemutatására, ha a magyar engedély lejár. A beutazás és tartózkodás célját igazolni kell. Szükség van magyar szálláshelyre vagy lakóhelyre, valamint biztosítani kell az anyagi fedezetet a lakhatásra, megélhetésre és a kiutazás költségeire.
A teljes körű egészségügyi biztosítottságról sem szabad megfeledkezni, vagy akkora anyagi tartalék kell, ami az ilyen jellegű kiadásokat fedezni tudja. A beutazó nem állhat kiutasítás, beutazási és/vagy tartózkodási tilalom hatálya alatt, továbbá nem veszélyeztetheti a beutazása vagy tartózkodása a magyar közrendet, közbiztonságot és közegészségügyi érdekeket.
Különbségek a tartózkodási és letelepedési engedélyek között
Fontos tisztában lenni azzal, hogy a tartózkodási engedéllyel néhány kivétellel maximum 2 évig lehet Magyarországon maradni. Ez tulajdonképpen a letelepedési engedélyt megelőző fázis. Minimum 3, de inkább 5 év jogszerű és huzamosabb tartózkodás esetén lehet igényelni a letelepedési engedélyt. A tartózkodási jogosultságot meg lehet hosszabbítani, ha az illető nem hagyta el az országot félévenként egyszer sem 90 napnál hosszabb időre.
Külföldi munkavállalók magyarországi tartózkodása esetén mindig kérjünk profi, külső segítséget.