A cikk elkészültében a Szoftver.hu volt segítségünkre.
Az e-aláírás előnyei
Ma, amikor az ügyintézés is egyre inkább az elektronikus térbe költözik, hasznos, hogy ha rendelkezünk e-aláírással. Az e-aláírás használatával csökkennek a papírral, festékkel, nyomtatással, dokumentumok fizikai tárolásával kapcsolatos költségek. Az e-aláírás a legtöbb országban, az Európai Unió területén pedig mindenhol jogilag elfogadott forma.
Ezzel a lehetőséggel sok esetben nem kell személyesen megjelenni az ügyintézésnél, akár utazás közben is intézhetjük az ügyeinket. Mivel ezzel azonnal megkapja a címzett a dokumentumot, a postázással és szállítással töltött idő lényegesen lerövidül.
E-aláírás típusai
Fontos tisztában lennünk azzal, hogy többféle aláírástípus is létezik, ezek biztonsági szintjei között van különbség. A fokozott biztonságú aláírás titkosítást végez (kriptográfia) és kulcsalapú, gyakorlatilag minden felhőalapú szoftveres, és a személyes megjelenést megkövetelő, aláíró pad alapú aláírás ilyen. Ennél igénybe vehetünk hitelességi szolgáltatót, így az aláírás letagadhatatlan lesz. Nagy előnye, hogy nem szükséges a feleknek egy légtérben tartózkodniuk az aláírásnál.
A minősített elektronikus aláírás egy hardveres titkosítású, fokozott biztonságú, minősített hitelességi szolgáltató által kibocsátott aláírás. Magyar példaként az e-személyit lehet ide sorolni, itt a Magyar Állam garantálja a hitelességet.
Problémák az e-aláírással
A legnagyobb probléma, hogy miután regisztrálunk egy profilt egy biztonságos platformon, az egyes aláírások esetében senki nem ellenőrzi a személyazonosságot. Ezáltal látjuk, hogy elég a rendszert a regisztrációkor kijátszani, onnantól nincs sehol akadály.
Erre a hibára hívja fel a figyelmet a Szoftver.hu is azon az eseten keresztül, amikor a Telexhez érkezett bejelentés nyomán kipróbálták a TrustChain Systems Kft. rendszerét, és sikerült kijátszani. A probléma lényege az, hogy a rendszer regisztrációkor nem vizsgálja, hogy eredeti személyi igazolványt mutatunk-e be, vagy csak egy képet, így gyakorlatilag bármilyen adat szerepelhet. Ahogy az előbb is írtuk, utána pedig senki sem ellenőrzi az egyes aláírásoknál a személyazonosságot.
Mint azt látjuk, az e-aláírás hasznos tud lenni, főleg manapság, amikor már az ügyintézői szokások is a digitális térbe haladnak. Azt viszont látni kell, hogy a rendszernek kellően biztonságosnak kell lennie.