3p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ezt javasolja az immár MTB Magyar Takarékszövetkezeti Bank nevet viselő hitelintézet igazgatósága az április 25-ei éves közgyűlésnek.

A közgyűlési hirdetményből az is kiderül, hogy a Takarék Csoport központi bankja közel 1165,2 milliárd forintos mérlegfőösszeggel zárta a 2018-as üzleti évét a magyar számviteli szabályok szerint. Ez csaknem 40 százalékkal haladja meg az egy évvel korábbi eszközeit, forrásait. Ennél csak valamennyivel kisebb mértékben gyarapodott egy év alatt a 3,39 milliárdos jegyzett tőkéjű hitelintézet saját tőkéje, 25,1 milliárd forintról 2018 végére közel 33,2 milliárdra.

Lépésről lépésre haladnak
Lépésről lépésre haladnak

Az MTB tavalyi eredménye is nagyobb lett ugyanis, a 2018-as évet 7,7 milliárd forintos adózott nyereséggel zárta, szemben a 2017. évi 5,8 milliárdossal. Az igazgatóság és a felügyelőbizottság azt javasolja a csütörtöki közgyűlésnek, hogy a 2018-as profit egytizedét, azaz 771 millió forintot tegyenek az általános tartalékba – amely így 4 milliárd fölé kerülhet –, a tavalyi nyereség többi, mintegy 6,9 milliárdos része pedig az eredménytartalékba kerülne. Ennek mértéke 2017 végén közel 3,2 milliárd volt.

Ám a növekményből mintegy 6,6 milliárdot osztalékként ki is fizetne az MTB. A hitelintézet fő tulajdonosa a Magyar Takarék Befektetési és Vagyongazdálkodási Zrt., amelynek befolyása a cégbírósági adatok alapján meghaladja az 50 százalékot. E cég 2017 végén 1 milliárdos alaptőkéjét a 2018 tavaszán publikált éves beszámolója szerint huszonöten jegyezték: 13 magánszemély, 7 szövetkezeti hitelintézet és 5 egyéb gazdasági társaság. Háromtagú igazgatóságában Vida József, az MTB elnök-vezérigazgatója szerepelt, s az ötfős felügyelőbizottságában is találhatók takarékos alkalmazottak, például Egerszegi Ádám, az MTB alelnöke, vezérigazgató-helyettese, valamint Sebestyén István, a Fókusz Takarék ügyvezető igazgatója.

A legutóbbi, nyilvánosan elérhető információk szerint a takarékszövetkezeti integráció tulajdonában több mint 30 százaléknyi MTB-részvény volt, míg az MTB 11 százalékot meghaladó saját részvény felett diszponált.

A Takarék Csoport tavaly november végén elfogadott stratégiája szerint a takarékszövetkezeti integráció tagjai és a Takarékbank 2020. január 1-jéig egyetlen univerzális bankba, az MTB-be tömörülnek. Ennek első lépcsőjeként a Mohácsi Takarék Bank, a Pannon Takarék Bank, valamint a B3 Takarék Szövetkezet egyesülésével május 6-án elindul a Takarék Csoport új, univerzális kereskedelmi bankja, amelyhez majd várhatóan október végéig a többi 11 takarékszövetkezet és a Takarék Kereskedelmi Bank Zrt. is csatlakozik majd.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!