3p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Pannon Takarék Bank és a B3 Takarék Szövetkezet várhatóan április 30-ával beolvad a Mohácsi Takarék Bankba, amelyet Takarékbank Zrt.-re keresztelnek át.

A cégközlönyben megjelent tájékoztatás szerint a Pannon és a B3 teljes vagyona a Mohácsi Takarékra, vagyis annak jogutódjára, a Takarékbank Zrt.-re száll át. Ez utóbbi nem összekeverendő a Takarék Csoport központi bankjával, amelynek nevét néhány hete MTB Magyar Takarékszövetkezeti Bankra változtatták. Ez utóbbi hitel- és betétállománya is átkerül az április 30-án felálló új pénzintézethez. Amelynek mérlegfőösszege a 2018. augusztus 31-ei állapotot tükröző vagyonmérleg-tervezet szerint 287,7 milliárd forint, ami a 2017 végi rangsor alapján a 19. helyre pozicionálja a bankot a 33 hitelintézetből álló mezőnyben. Jegyzett tőkéje 46,4 milliárd, saját tőkéje 49,2 milliárd. Míg az ügyfelekkel szembeni követelések állománya közel 115 milliárdra rúg, addig a velük szembeni kötelezettségek 208 milliárdra, ami kedvező hitel/betét aránynak tekinthető.

Januártól már csak egy marad
Januártól már csak egy marad

A három pénzintézet, valamint a Takarékbank hitel- és betétállományának az összeolvadása az első lépése annak a folyamatnak, amely során 2020. január 1-jére a Takarék Csoportba tartozó takarékszövetkezetek és bankok összeolvadnak egyetlen univerzális bankká. A tavaly november végén nyilvánosságra hozott menetrend szerint a következő lépésként, szeptember 30-áig a további 11 regionális takarékszövetkezet egyesül egymással, létrehozva egy új, egységes takarékot. Majd, október 31-éig a Takarék Kereskedelmi Bank olvad be a Takarékbankba, amellyel kialakul a végleges szervezeti forma. Az egyesülések nem érintik a Budapesti Értéktőzsdén szereplő Takarék Jelzálogbank Nyrt.-t, az továbbra is szakosított hitelintézetként végzi tisztán jelzáloglevél-kibocsátói és refinanszírozói tevékenységét.

A Takarék Csoport csaknem 2500 milliárd forintos konszolidált mérlegfőösszege és 6,5 százalékot meghaladó piaci részesedése alapján jelenleg Magyarország negyedik legnagyobb bankcsoportja. Az univerzális Takarékbank 2023-ra a  lakossági és a vállalati piacon is 10 százalékos részesedést szeretne elérni, évi 30 milliárd forint körüli adózott eredmény fenntartható elérését célozzák meg, működési költségeiket pedig öt év alatt 25-30 milliárddal csökkentené.

Ugyanakkor piaci és kormányzati körökből származó értesüléseink szerint nem kizárt, hogy a Takarékbank egyesül az addigra a Budapest Bankot magába olvasztó MKB Bankkal, létrehozva ezzel egy OTP-méretűhöz közelítő szuperbankot. Igaz, egy ilyen méretű fúzió - márcsak az eltérő vállalati kultúrák és informatikai rendszerek összehangolásának időigénye miatt - vélhetően több évig is eltarthat.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!