4p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Bő másfél évvel ezelőtt lett a paksi távhő üzemeltetéséért felelős Mészáros Lőrinc, köszönhetően annak, hogy megvett egy újabb céget. Az első tört évet jobban nem is zárhatta volna.

Bár a koronavírus-járvány miatt a kormány adminisztratív könnyítésként az éves beszámolók leadási határidejét május végéről szeptember 30-ára módosította, Mészáros Lőrinc tavaly megszerzett társasága - a cégvásárlásról lapunk számolt be először - az eredeti tavaszi határidőhöz tartotta magát ebből a szempontból. Az Igazságügyi Minisztérium oldalán közzétett dokumentumok szerint a paksi távhő üzemeltetéséért is felelős cég igazán remek évet zárt 2019-ben: érdemben nőtt nemcsak az árbevétele, de a profit is szépen emelkedett előző évhez képest. Hogy ebben mennyi szerepe van Mészáros Lőrinc megjelenésének, azt nem lehet tudni.

A többek között a város távhő-üzemeltetéséért is felelős Duna Center Therm Üzemeltető Kft. tavaly az előző évinél 61 százalékkal magasabb árbevételt könyvelhetett el a cég eredménybeszámolója szerint. 1,8 milliárd forint után 2,97 milliárd folyt be a kasszába. Az azonban, hogy ez a növekedés minek köszönhető, nem derül ki a cég rendkívül szűkszavúra vett kiegészítő mellékletéből. Annyi azonban tudható, hogy részben magyarázat lehet a beszállítói részvétel fokozódása is. A D.C. Therm Kft. ugyanis évek óta rendszeres bedolgozója az MVM Paksi Atomerőmű Zrt.-nek is. Tavaly például egyetlen nap alatt majdnem félmilliárd forint értékű munkát nyertek el a Zrt.-től közbeszerzési eljárás során.

Mindenesetre a bevételek ilyenfokú növekedése bőven fedezte a ráfordítások megugrását is. A 2019 márciusában Mészáros Lőrinc érdekeltségébe, a V-Híd Vagyonkezelő Kft. tulajdonába kerülő cég ugyanis

  • anyagjellegű ráfordításként 1,4 milliárdot könyvelt el a korábbi 820 millió forint után,
  • személyi jellegűként pedig kicsivel több mint egymilliárdot a 2018-as 873 millió után.

Utóbbival kapcsolatban annyi jó eséllyel kijelenthető, hogy a bérköltséget is magába foglaló ráfordítások növekedése a létszám emelkedésével is magyarázható. Az átlagos statisztikai létszám 225 főről 240 főre emelkedett tavaly, ám ezzel párhuzamosan kisebb mértékű bérfejlesztés is történhetett a cégnél 2019-ben.

A személyi jellegű ráfordítások nagyjából 80 százalékát teszi ki a bruttó béreket összefoglaló bérköltség. Ebből kiindulva a létszám-adatokat figyelembe véve az átlagos bruttó bér a társaságnál 259 ezer forintról 291 ezer forintra emelkedhetett a tavalyi évben.

A növekvő bevételek és ráfordítások eredőjeként már üzemi szinten is jókora profitnövekedést mutatott ki a D.C. Therm Kft. Az előző évi 83,4 millió forint után tavaly már 487 milliós nyereség termelődött. Mivel a cégnek minimális pénzügyi műveletekből származó eredményt könyvelt el és "mindössze" 17 millió forintos adófizetési kötelezettsége volt, az adózott, tiszta nyereség alig kevesebb az üzemi szinten elért profitnál.

A 2018-as 75,2 millió forint után a társaságnál 469,1 millió forint tiszta nyereség maradt a tevékenység után. A taggyűlési jegyzőkönyv tanúsága szerint a relatív új tulajdonosok, Mészáros Lőrincék nem voltak szégyenlősek és a teljes nyereséget kifizették maguknak osztalékként.

Igaz, ezt a cég stabilitása miatt meg is tehették. A Kft. saját tőkéje ugyanis többszöröse a jegyzett tőkének, több mint 802 millió forint. Ezzel párhuzamosan igaz, kicsivel több kötelezettsége is van egy milliárd forintnál, aminek állománya előző évhez képest megduplázódott. 2018-ban még "csak" 483 milliós tartozása volt a társaságnak év végén. Az viszont előnyös, hogy ez teljes egészében rövid lejáratú kötelezettség, ami azt jelenti, hogy a kötelezettségek növekedése nem járt együtt a cég hosszú távú eladósodásával. Rövid lejáratú kötelezettségek között egyébként jellemzően bérköltségeket, éven belüli lejáratú tartozásokat, adótartozásokat, önkormányzatok felé fennálló elmaradásokat tüntetnek fel. Mindezek mellett a cég eredménytartalékában is több mint 200 millió forint pihen.

Ami a cég mérlegének eszköz oldalát illeti, a Kft. kintlevőségei is megemelkedtek, amit ha az utolsó fillérig be tudnak hajtani, akkor bőven fedezi a tartozásokat. Követelésként ugyanis több mint 1,5 milliárd forintot tartottak nyilván 2019. végén.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!