3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hiába volt nyereséges a patinás nagybank, az UniCredit jogelődje által 2006-ban alapított lakáslízing-cég, osztrák tulajdonosa inkább kivett a benne szunnyadó tőkéből 280 millió forintot és hagyta, hogy az végelszámolás alá kerüljön.

A HVB Leasing Hungary, mint az ingatlanlízing piac hosszú évek óta piacvezető társasága 2006 februárjában jelentette be, hogy elindítja lakáslízing szolgáltatását ügyfeleinek. Egy hónappal később meg is alakult a HVB-Leasing Immo Truck Pénzügyi Szolgáltató Zrt., az 50 millió forintos jegyzett tőkét hivatalosan a HVB HypoVereinsbank AG tulajdonostársa, a Bank Austria Creditanstalt Leasing GmbH biztosította.

Beadták a kulcsot. Fotó: Depositphotos
Beadták a kulcsot. Fotó: Depositphotos

Ám az új cég ezen a néven csak rövid ideig futott. Annak ténye ugyanis, hogy egyesült a HypoVereinsbank AG – Bank Austria Creditanstalt AG és az olasz UniCredito Italiano S.p.A, s ezzel létrejött Európa egyik meghatározó, a közép- és kelet-európai régióban pedig vezető bankcsoportja, átfutott az egyes érdekeltségeiken is. Így lett a lakáslízing-cégből is 2006 novemberében UniCredit Leasing ImmoTruck Pénzügyi Szolgáltató Zrt.

A következő névváltásra már hosszabb ideig kellett várni. Egészen 2020. szeptember 24-éig, akkortól BAH-Omega Pénzügyi Szolgáltató Zrt. cégér alatt futott a társaság. De csak alig néhány napig, október 1-jén ugyanis végelszámolás alá került a pénzintézet. A története során végig osztrák tulajdonban volt lakáslízing-társaság utolsó gazdája az Universale International Realitäten GmbH volt.

Érdekes, hogy a BAH-Omega az utolsó teljes, 2021 októberétől 2022 szeptemberéig tartott pénzügyi évében nyereséges lett, hasonlóan a korábbi esztendőkhöz. Ráadásul a 322 millió forintos profit egy nagyságrenddel haladta meg az egy évvel korábbi, közel 22 milliós pluszt, sőt az azt megelőző két évinél is jóval magasabb lett, igaz, a 2018-as 1,3 milliárdos nyereséget nem tudta megközelíteni. A tavalyi nyereségének köszönhetően a BAH-Omega saját tőkéje már közel 1 milliárd forintosra hízott (egészen pontosan 959 milliósra).

Hogy akkor miért jutott a végelszámolás sorsára a cég? A cégiratokból annyi fejthető vissza, hogy az Universale, mint a UniCredit Leasing ImmoTruck Pénzügyi Szolgáltató Zrt. utolsó, egyedüli részvényese 2019. december 10-én meghozott határozatával a társaság 350 milliós 70 millióra szállította le, méghozzá tőkekivonás céljából. Magyarul, azért, hogy a 280 milliót hazavigye.

A következő esemény 2020. július 18-ai, akkor döntött az Universale a társaság működésének megszüntetéséről, valamint arról, hogy annak tevékenységi engedélyét visszaadja. A felügyeletét ellátó Magyar Nemzeti Bank (MNB) 2020. szeptember 30-ával vonta vissza a cég pénzügyi lízing nyújtására jogosító licencét, egyúttal elrendelte a végelszámolását, amely lebonyolítására a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit Kft.-t jelölte ki. A végelszámolás 2020. október 1-jén kezdődött meg, s most április 3-án zárult le, ezen a napon törölte a cégbíróság a cégjegyzékből a BAH-Omegát.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!