3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A 2024-2025-re ígért, de csak az évtized végén megvalósuló beruházásra felvett hitel havi állománya a felére csökkent szeptemberben, vélhetően előtörlesztés miatt.

Kiadta a betonkeverő üzem létesítménykomplexumának építési engedélyét az Országos Atomenergia Hivatal - tájékoztatott a paksi atomerőmű bővítéséért felelős cég, a Paks II. Zrt.

Valaminek a váza már áll (Forrás: Paks II Zrt.)
Valaminek a váza már áll (Forrás: Paks II Zrt.)

Ez nemcsak az építési-szerelési bázis életében mérföldkő, hanem a létesítés fázisában is, hiszen a komplexum elengedhetetlenül szükséges az úgynevezetett nukleáris sziget alaplemezének építéséhez - folytatódik a közlemény

A hét építményből álló komplexum részét képezi többek között két betonkeverő üzem egyenként 3 darab 500 tonnás cementsilóval, adalékanyag-tároló silókkal, 30 tonna/jármű terhelhetőségű rakodórámpákkal, továbbá a betongyártási technológiához szükséges egyéb berendezésekkel.

A paksi új blokkok átadási ideje eredetileg 2024-2025 lett volna, de az engedélyezési eljárások elnyúlása (az európai unió illetékes hatóságainál jóvá kellett hagyatni az orosz technológia szerint létesülő blokkokat, ami másfél-két évig tartott), valamint a hazai előkészítés is hosszabb lett a tervezettnél. A blokkok létesítési engedélyét végül idén június végén tudták beadni az Országos Atomenergia Hivatalhoz, ahol - mint ebben a cikkben jeleztül - nagyjából 15 hónapos időtartamot ölelhet fel a teljes jóváhagyási folyamat.

Mai tudásunk szerint a blokkokat leghamarabb 2029 táján lehet üzembe helyezni, de vannak becslések, amelyek még ennél is későbbre teszik ezt a dátumot. Érdemi munka egyelőre nem folyik a területen, az építkezésen részt vevők munkakörülményeinek megteremtését szolgáló építkezések indultak el. Továbbá a blokkok üzemeltetéséhez szükséges eszközök - például turbinák - beszerzésére is elindultak tenderek. Azonban a főépítmény felhúzása még nem indult el.

Ezt a már említett okok mellett lassította a koronavírus-járvány is. Az idén a beruházásra szolgáló pénz egy részét át kellett csoportosítani a járvány elleni védekezésre, de a jövő évi költségvetésben ennek pótlását ígérik.

Süli János, a projektért felelős tárca nélküli miniszter egy idén októberi bizottsági ülésen a parlamentben azt mondta, hogy az építkezés földmunkái 2021-ben indulhatnak el. A meghallgatáson azt is elmondta, hogy a beruházást fix áron, 12,5 milliárd euróért valósítja meg az orosz kivitelező, a Roszatom. Süli János szerint az új blokkok élettartamuk alatt éves szinten 7,35 százalékos profitot fognak termelni. Kitért továbbá arra, hogy az irányítástechnikai beszerzést német-francia cégek nyerték el (a pályázati eredmény elég nehézkesen született meg, több jelentkező is kihullott a rostán) a turbinasziget megvalósítását pedig amerikai-francia cégek (GE és az Alstom) konzociuma nyerte el.

A témához tartozik, hogy az Államadósság Kezelő Központ nyilvántartása szerint idén szeptemberben a Paks II. építésére felvett devizahitel állománya 26,52 milliárd forint volt. Egy hónappal korábban még 51,52 milliárdot tartottak nyilván, a különbözet oka vélhetően az előtörlesztés lehetett.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!