3p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A cégközlönyben megjelent adatok szerint 6 milliárd euróval csökkenti az Audi Hungária Zrt. az alaptőkéjét. A társaság az okot nem részletezi, de a lépés meglepőnek tűnik. Igaz, tavasszal óriási osztalékot fizetett az anyacégnek.

Az Audi Hungária Zrt. a cégközlönyben tette közzé, hogy - az egyedüli részvényese által 2020. május 27-én meghozott határozatával - a társaság 6 000 201 000 euró összegű alaptőkéjét a saját tőke más elemének növelése céljából 6 000 000 000 euróval leszállította.

A tőkeleszállítást követően a társaság alaptőkéje 201 000 euró marad. A cég egyedüli részvényese, az Audi AG, amely a tőkeleszállítást követően 2010 darab, 100 euró névértékű törzsrészvénnyel rendelkezik.

Az elmúlt évek nyereséges gazdálkodása miatt a mostani lépést nem azért hajtották végre, mert a saját tőke a jegyzett tőke alá csökkent volna. Tehát ebből a szempontból itt nem arról van szó, hogy ez ilyesféle kényszerű lépés lenne. Mint az a közleményből is kiderül, a társaság a saját tőke más elemét növeli a 6 milliárd eurós összeggel. A törvényi előírások szerint az eredménytartalékba ez az összeg nem kerülhet, mivel az csak az előző évek eredményeit tartalmazhatja.

Egy hónapja még jóhangulató volt a miniszterelnök látogatása (Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd)
Egy hónapja még jóhangulató volt a miniszterelnök látogatása (Forrás: MTI/Koszticsák Szilárd)

Így vélhetőleg az összeg egy másik számviteli sort, a tőketartalékokat fogja növelni. Érdemes megjegyezni: az elvi lehetőség megvan arra, hogy ha nem használják fel a tőketartalékot, akkor az ott lévő összeget a tulajdonosok, illetve jelen esetben az egyetlen tulajdonos, az Audi AG kivegye. A törvény rendelkezik arról is, hogy ilyen lépések ne vezethessenek ahhoz, hogy a hitelezők elől így vonjanak el fedezetet.

Az Audi közleményében is jelzi: "felhívja a hitelezőit, hogy a hirdetmény első közzétételét megelőzően keletkezett követeléseik után biztosítékra tarthatnak igényt". Ha a hitel nem biztosított, mint például egy jelzáloghitel, akkor lehet tőkeleszállítás után biztosítékot kérni. A hitelezőknek ezt 30 napon belül kell majd bejelenteniük.

A közlemény nem tér ki a tőkeleszállítás okára, ahogy a törvényi előírások is több opciót biztosítanak a társaságok számára, de reális opció, hogy az Audi anyacége újabb összegeket von ki a magyarországi vállalatából. Ez abból a szempontból nem lenne meglepetés, hogy idén tavasszal az Audi Hungária óriási összegű, 2 milliárd eurós osztalékot fizetett ki a tulajdonosának.

A pénzkivonás ellenére nem feltételezhetjük, hogy az Audi ne tervezne hosszútávra. Legalábbis a közelmúltban, amikor Orbán Viktor miniszterelnök június közepén a magyar gyárban járt, akkor nem merültek fel problémák. A miniszterelnök akkor azt mondta, hogy az Audi nevű sikersztori folytatását várja, sőt azt is kilátásba helyezte, ha a vállalatnak szüksége van rá, akkor a kabinet kész pénzügyi hátteret is biztosítani a győri Audi működéséhez.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!