4p

Magyarországra is kötelezően érvényes minőségi munkahelyek kialakításáról szóló szabályokat állít össze az Európai Bizottság.

A magyar szakszervezetek javaslat-csomagjában a munkáltatókkal szembeni követelések között a szociális párbeszéd fontossága, a folyamatos egyeztetés, az állami beruházások és támogatások szociális feltételekhez kötése, a nemek közötti egyenlőség és az egészséges munkahely megteremtéséhez szükséges források biztosítása. A kormányoknak a programot megvalósítási tervvel és jogalkotással kell majd támogatniuk.

Cél a minőségi munkahelyek
Cél a minőségi munkahelyek
Fotó: Depositphotos

A magyar szakszervezeti szövetségek – Magyar Szakszervezeti Szövetség, Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája, Szakszervezetek Együttműködési Fóruma, Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés, Munkástanácsok Országos Szövetsége – közösen tettek javaslatot az Európai Bizottság kezdeményezéséhez, a minőségi munkahelyek kialakításának kötelezővé tételéhez minden ország számára. A hazai követelések nagy része tartalmilag követi az Európai Szakszervezeti Szövetség (ESZSZ) elvárásaival, ám hazánkra különösen érvényes – s ezt a magyar érdekvédők külön hangsúlyozzák – a szociális párbeszéd erősítése mellett az állami beruházások és a vállalatoknak nyújtott támogatások szociális feltételekhez kötésének szükségessége.

Ahhoz azonban, hogy a balesetvédelmi, környezetvédelmi és a minőségi munkához szükséges feltételek megvalósuljanak, a tervek szerint a kormányoknak a nemzetközi elvárásnak megfelelő célzott intézkedési tervet kell majd készítenie.

Célzott intézkedések kellenek 

A magyar szakszervezeteknek különösen fontos, hogy működjön a szociális párbeszéd, és rendelkezésre álljon a kollektív tárgyalások és a szociális partnerek kapacitásépítésének folyamatos és fokozott támogatása mind uniós, mind nemzeti szinten – olvasható a tervezetben. A javaslattevők álláspontja szerint a programnak erős demokratikus intézményekre, a környezeti fenntarthatóságra, az inkluzív közösségekre, a társadalmi igazságosságra, a minőségi munkahelyekre és szolgáltatásokra, az általános érdekű szolgáltatásokra, a magas színvonalú közszolgáltatásokra és az erős szociális védelmi rendszerekre kell épülnie.

A dokumentum leszögezi: a minőségi munkahelyekről szóló ütemtervnek célzott intézkedéseket kell tartalmaznia a kiszolgáltatott csoportok munkaerőpiacra való beilleszkedésének elősegítése érdekében. Elengedhetetlenül fontos biztosítani, hogy minden munkavállaló, függetlenül hátterétől, ne legyen kénytelen alacsony minőségű vagy bizonytalan foglalkoztatási formákra szorítkozni.

A minőségi munkahelyek csomagjának többek között a következő fontos jogalkotási kezdeményezéseket kell tartalmaznia:

a) Irányelv az igazságos átmenetről, a szakszervezeti részvétel és a kollektív tárgyalások elveinek alapján, biztosítva a munkaidő alatti ingyenes képzéshez való jogot.

b) A munkaerő-közvetítők szabályozása és egy uniós szintű jogi keretrendszer bevezetése az alvállalkozói tevékenységek korlátozása és a felelősségre vonhatóság biztosítása érdekében.

c) Európai irányelv a pszicho-szociális kockázatok, valamint a munkahelyi online zaklatás megelőzéséről.

d) A mesterséges intelligencia hatékony szabályozása, az „emberi ellenőrzés” elvének beépítése az uniós jogba a munkahelyi mesterséges intelligenciáról szóló irányelv révén.

e) Irányelv a távmunkáról és a „lekapcsolódás” jogáról.

f) A munkahelyi demokrácia megerősítése elsősorban a kollektív tárgyalások támogatásával, a munkahelyi információkhoz, és a konzultációhoz való jogok megerősítésével.

g) A közbeszerzési irányelv felülvizsgálata során garantálni kell, hogy a közpénzek csak olyan szervezetekhez kerüljenek, amelyek tiszteletben tartják a munkavállalók és a szakszervezetek jogait, kollektív tárgyalásokban vesznek részt, és amelyek munkavállalóira kollektív szerződések hatálya alá tartoznak.

h) A bizonytalan munkaviszonyok felszámolása, valamint a határozatlan tartamú és teljes munkaidős foglalkoztatáshoz való jog garantálásával, a kötelező érvényű jogszabályok révén garantált minimális munkaidő biztosításával, valamint a fizetés nélküli szakmai gyakorlatok megakadályozásával.

A hazai és a nemzetközi szakszervezetek egyöntetű elvárása szerint nem csorbulhatnak a már meglévő munkavállalói jogok sem.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!