A hirdetési büdzsék csökkenése és az egyre fokozódó reklámkerülés miatt paradigmaváltásra van szükség a kommunikációban, mondta el a jelenleg is zajló Reklámhét című szakmai rendezvényen tartott előadásában Havasi Raymond.
Egyedi, eredeti, emlékezetes
A Havasi:live reklámügynökség ügyvezetője és kreatívigazgatója szerint a megoldást az úgynevezett new media reklámok jelenthetik. Ezeknek lényege, hogy a meglévő hirdetési felületek újszerű felhasználásával olyan reklámokat hoznak létre, amelyek teljesítik a 3E-követelményt - azaz egyszerre egyediek, eredetiek és emlékezetesek.
Az ilyen típusú hirdetéseknél már maga az eszközhasználat is reklám, annak tartalma és hatása is eseménnyé válik - jó esetben olyanná, amely még hosszú ideig beszédtéma lesz a célcsoport körében. "A new média reklám nem csak egy üzenet, hanem egy sztori, amely tovább tud élni bennem” - magyarázta Havasi Raymond.
Mivel ezeknek már kis dózisban is nagyon erős emlékeztető hatásuk van, ezért nincs szükség tömeges bevetésükre,magyarázta a szakember. Gyakorlatilag csak a kezdő lökést kell megadni - a többit maguk a fogyasztók végzik el, szóban, közösségi portálokon vagy éppen a Youtube-on, ahogy azt az alábbi példák is jelzik.
Állásközvetítés öngyilkosjelölteknek
A careerbuilder.com "hirdetés a hirdetésben" típusú reklámja meglehetősen morbidra, de kétségkívül emlékezetesre sikerült - már legalábbis azok számára, akik díjazzák a fekete humort.
Hogyan legyen minden nap új csajod?
Az Axe már eddig sem volt szívbajos, ha bevállalós (és néha az ízléstelenség határán lavírozó) reklámokról volt szó – 2006 végén például egy olyan hirdetéssel próbálta felturbózni magyarországi eladásait, amelyen egy félmeztelen fiú előtt térdepel egy leányzó, köldökmagasságban - illetve kicsit lejjebb.
A márka legújabb reklámja szintén a promiszkuitásra játszik rá - üzenete: ha Axe-szal fújod magad, akkor minden napra jut majd neked egy csaj a kollégiumból. Arra azért nem mernénk fogadni, hogy volt olyan kollégium-igazgató a távol-keleti országban, aki belement abba, hogy kvázi "kurvanaptárrá" változtassák intézményének falát….
Repterek: hamu után láva
Az új-zélandi Wellington repülőterének csomagkiadó futószalagján láva hömpölyög - pedig hol volt még akkor az izlandi hamupánik… A promóció a "Go Back To Pompei" nevű helyi kiállításnak volt hivatott hírverést csinálni, felidézvén a Vezúv által elpusztított ókori római város végnapjait.
A nagy átverés
A Heineken promóciója tipikus példája annak, hogy a new média reklám üzenet és sztori egyszerre, amely tovább él a célcsoportban - ez esetben a maszkulin sztereotípiákat beteljesítő férfiakban.
A történet lényege, hogy a sörgyártó a nagy dírrel-dúrral beharangozott AC Milan-Real Madrid derbi idejére leszervezett egy komolyzenei koncertet, majd rávett mintegy 200 barátnőt/főnököt/tanárt arra, gyakoroljon nyomást barátjára/beosztottjára/tanítványára annak érdekében, hogy a meccs helyett inkább a zenét válassza.
A "Drágám, ha igazán szeretsz, eljössz velem a koncertre” típusú, jól ismert érzelmi zsarolás bejött, hiszen mintegy ezer Milan-szurkoló, ha fogcsikorgatva is, de eleget tett kedvese/főnöke/tanára kérésének. Utóbbiak végül természetesen semmiről sem maradtak le, hiszen az átverés még időben le lett leplezve, ők pedig a koncertteremben nézhették végig a meccset - valószínűleg egy Heinekennel a kézben.
Az eredmény: az átverést a SkySporton mintegy 1,5 millió néző látta élőben, 10 millióan pedig a későbbi hírekben értesültek róla. A neten 5 millió egyedi látogatót vonzott a kisfilm, amely blogokon, fórumokon is beszédtéma lett - és mindehhez nem kellett más, mint egy jó ötlet, na és persze rengeteg munka.
Horrorra hangolva
Szintén nem mindennapi ötlettel állt elő a 13th Street nevű, horrorfilmeket sugárzó televíziós csatorna, amely megalkotta a világ első interaktív horrorfilmjét. A vetítésre meghívott, természetesen mit sem sejtő nézőket ugyanis film közben maga a főhős hívta mobiljukon, hogy segítsen neki kimászni a slamasztikából. A szereplő egy szoftver segítségével engedelmeskedett a néző utasításainak, aki így gyakorlatilag a történet alakítójává vált.
A kampány alkotói szerint a kampány elérte célját, és komoly figyelmet keltett a célcsoportban.
s
Vetkőzős tőzsdék
A Heinekenhez hasonlóan szintén a férfias ösztönöket, azok közül is az egyik legelemibbet vette célba a Puma. A sportszergyártó cég kreatívjai ugyanis "szerették volna megvigasztalni" a tőzsdék esése miatt búsongó menedzsereket, ezért útjára indították a jelenleg is működő Puma Indexet. Ennek lényege, hogy a tőzsdék alakulását modellek demonstrálják - ha szárnyal az index, akkor a lányok is melegebben öltöznek, ha viszont lekonyul, akkor sorra szabadulnak meg gönceiktől…
Azt nem tudjuk, hogy a modellek végül meddig jutnak el a sztriptízben - azt viszont sejtjük, hogy a lányok láttán sokan legszívesebben földbe döngölnék a mutatókat….
Wéber Balázs
Menedzsment Fórum