Háromhetes demonstráció után augusztus végén sikerült megállapodást kötniük az almatermelőknek az Austria Juice-szal. Ennek értelmében a feldolgozó hajlandó volt a kezdetben felajánlott 13 forintos kilónkénti ár helyett 20 forintot fizetni, a hosszú távú szerződéssel rendelkező gazdáknak pedig rezisztens fajtánként 22 forintot.
A megállapodás ebben a formájában alig több mint két hetet élt meg, hiszen múlt héten vasárnap arról tájékoztatta a termelőket az Austria Juice, hogy hétfőtől 18 forintot fizet a léalma kilójáért. A szerződéssel rendelkezők ugyanakkor továbbra is megkapják a 20 forintos felvásárlási árat, tehát nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy a felvásárló felrúgta volna a megállapodást.
"Ez a 20 forintos ár sem igazi megállapodás, ez ki lett kényszerítve. Nem lehet megállapodásnak nevezni azt, amiért heteket kell demonstrálni. De most ismét egyfajta pánikszerű hangulat alakult ki a gazdák körében. Többen megkerestek, hogy most mi legyen. Lehetne újra demonstrálni, de ebben a helyzetben a gazdáknak kell eldöntenie, hogyan tovább" - mondta az mfor.hu-nak Bori Vilmos, a korábbi demonstrációt is szervező egyik gazda.
Kérdés ugyanis, hogy egy újabb demonstráció esetén vajon kit érne nagyobb kár, a feldolgozót vagy a termelőt.
A gazdákat a mostani döntés teljes bizonytalanságba sodorta, hiszen még kevésbé lehet tudni, mit hoznak a következő napok. Lehet ugyanis, hogy ami ma még 18 forint, az holnapra 17 vagy 16 lesz, az pedig, hogy kinek mennyiért éri még meg beszállítani, egyéni mérlegelés kérdése. Volt olyan gazda, akinek még a kialkudott 20 forintért sem érte meg betakarítani és beszállítani, mivel nem lehet munkaerőt találni, melynek ára egyébként is az elmúlt néhány évben 30-40 százalékot emelkedett.
Nincs szabad kapacitás
Bori Vilmos szerint a feldolgozó mostani döntésének hátterében az üzem teljes kapacitás-kihasználtsága áll.
"Az időjárás miatt lerövidült a betakarítási idő, a gazdák már most azt az almát szállítják be, ami októberben, novemberben lenne esedékes" - mondta Bori.
Emiatt pedig szinte nincs is szabad kapacitásuk az üzemeknek. A helyzet azonban pár héten belül fordulatot vehet, hiszen akár áremelésre is kényszerülhetnek a feldolgozók. Bori Vilmost szerint,
"aminek most kellene érnie, annak nagy része már a fák alatt rohad, és most azokat a típusokat viszik be a gazdák, amiket októberben és novemberben kellene, így egy hónap múlva nem beszélhetünk arról, hogy a feldolgozók teljes kapacitással üzemelnének".
Vagyis almára lesz szükségük, ami árfelhajtó hatással bírhat a piacon, az üzemeknek ugyanis versenyezniük kell egymással az alapanyagért. Csak épp az alma nagyon gyorsan nagyon sokat képes veszíteni a minőségéből, így az szóba sem jöhet, hogy majd addig eláll a termés és beszállítják a gazdák, ha lesz szabad kapacitása a feldolgozóknak.