5p

Ez a cikk Privátbankár.hu / Mfor.hu archív prémium tartalma, amelyet a publikálástól számított egy hónap után ingyenesen elolvashat.
Amennyiben első kézből szeretne ehhez hasonló egyedi, máshol nem olvasható, minőségi tartalomhoz hozzáférni, akár hirdetések nélkül, válasszon előfizetői csomagjaink közül!

Bár harmadával nőtt a koronavírus-járvánnyal sújtott évben a Budapest Honvéd értékesítésből származó bevétele, ez kevés volt ahhoz, hogy elkerüljék az újabb tetemes veszteséget év végén. A tulajdonosok újabb pénzinjekcióval várják a fordulatot és a jelenlegi korlátozásokkal teli helyzet megváltozását. Lapunk megkeresésére azonban bizakodásuknak adtak hangot.

A kormány 2020-szal ellentétben nem változtatott az éves beszámolók május végi leadási határidején, ennek megfelelően az NBI-es focicsapatok sorra jelentetik meg a gazdasági beszámolóikat a saját honlapjukon. A Felcsút és a Mezőkövesd a számaik alapján meg sem érezték a koronavírus-járvány miatt felmerülő nehézségeket és nyereségesen tudtak működni, a Budapest Honvédról azonban ez nem jelenthető ki teljesen. De kezdjük a legelején! 

Az eredménybeszámoló első pár sora esetükben is örömre adhat okot, hiszen az értékesítésből származó bevételeik a zártkapus mérkőzések, kieső jegybevételek és gazdasági válság ellenére is harmadával tudott előző évhez képest növekedni és 1,29 milliárd forintot könyvelhettek el a korábbi 955 millió után. Azt azonban nehéz kiolvasni a kiegészítő mellékletekből, hogy pontosan minek is köszönhető a növekedés, mivel nem teljesen egyeznek meg az egyes kiemelt bevételi csoportok az előző évivel.

Fotó: MTI
Fotó: MTI

Az biztosnak tűnik, hogy vagyoni értékű jogok elszámolásából tettek szert a legnagyobb összegre, 863 millióra a korábbi 790 millió után. A többi kategóriát - mint például jegyértékesítés, hirdetésből származó bevételek stb. - illetően ezt azt írják: 

"További legnagyobb árbevételt hozó a reklámtevékenység és szponzorációs bevételek: 325 219 e Ft, valamint a TV és egyéb jogdíjak: 19 713 e Ft, a működési költségtérítés:18 412 e Ft, a jegy- és bérletértékesítés: 18 607 e Ft."

Jócskán megugrottak az egyéb bevételek is, 1,57 milliárd forint érkezett a kasszába a korábbi 1,11 milliárd után. Ennek közel kétharmada, 1,05 milliárd forint az, amit az Emberi Erőforrások Minisztériumától kapott a klub "kiemelt akadémiák részére folyósított támogatás" címén. Az MLSZ-től 316 millió, TAO címén pedig 106 millió érkezett 2020-ban. 

Hiába nőttek azonban szépen a bevételek, a Honvéd FC Kft. kiadásai ezt meghaladó mértékben emelkedtek. Anyagjellegűként 951 milliót számoltak el a korábbi 741 millió után, személyi jellegűként pedig 2,17 milliárdot az előző évi 1,47 milliárd után. 

Utóbbin belül csak a bérköltség 1,92 milliárd forintot tett ki, majdnem 700 millióval többet, mint 2019-ben. A növekedés csak részben magyarázható a létszám bővülésével. Összesen az átlagos statisztikai létszám 161 fő volt, ami 29-cel több az egy évvel korábbinál. A bérköltség és a statisztikai létszám alapján számolt havi bruttó átlagbér 813 150 forintról 995 727 főre emelkedett. Ez azonban nemcsak a játékosok átlagbére, hanem a Kft.-nél alkalmazásban állóké együttesen, tehát az irodai munkatársak, részmunkaidős és egyéb alkalmazottak fizetése is benne van.

Ha a legnagyobb - játékosokat is tartalmazó - kategóriára, a teljes munkaidős nem fizikai dolgozókra számoljuk az átlagbért, az 1,1 millió forintról havi 1,39-re nőtt egy év alatt.  

Tetemes a veszteség

A bevételek és a ráfordítások eredőjeként már üzemi szinten is kedvezőtlenül alakult az eredmény. 430 millió forint veszteséget mutattak ki, ami 11 millióval nagyobb mínusz a 2019-esnél. Ezt az összeget már csak minimálisan módosította a pénzügyi műveleteken elért eredmény, az 5,1 millió forint adófizetési kötelezettséget is számításba véve

végeredményben 444 millió forintos deficitet hozott össze 2020-ban a Honvéd FC Kft. az előző évi 423 milliós mínusz után.

Egy, pláne két egymást követő veszteséges év sosem kedvező, ám egy másik szempontból is aggasztó lehet a tulajdonosoknak. Ha ugyanis túlságosan nagy összegű mínuszok jönnek össze, akkor az a mérlegben feltüntetett saját tőke sort nagyon gyorsan leapasztja és negatív tartományba viszi. 

A számviteli jogszabályok értelmében pedig ilyen esetben - ha a saját tőke a jegyzett tőke fele alá csökkent, vagy két egymást követő évben negatív - a fennmaradás és jogszerű működés érdekében tulajdonosi tőkerendezésre van szükség. A Honvéd tulajdonosának rövid időn belül kétszer is pótbefizetésről kellett döntenie. 

Százmilliós pénzinjekciók

2019-ben a saját tőke az akkori veszteség nyomán -108,9 millió forint lett. Ezért a tavalyi év során, egészen pontosan 2020. december 2-án a likviditás és működőképesség megőrzése érdekében 100 millió forinttal megemelték a törzstőkét. Ezzel megfeleltetve a jogszabályoknak a mérlegadatokat. 

Aztán lezárult a 2020-as év, mondjuk úgy, kiderült, az újabb jelentős összegű veszteség és a negatív (-453,5 milliós) saját tőke, és 2021. február 26-án a tulajdonos úgy határozott, hogy a veszteségek fedezésére pótbefizetést hajt végre. Hogy pontosan mekkora pótbefizetésre kerül sor a tulajdonos részéről, arról nincsenek információk és kérdésünkre sem árulták el annak nagyságát, sem a módját. Az azonban - tekintve a saját tőke értékét - több százmillió forintos nagyságrendet jelent majd. 

Az előző évről hozott negatív tőke rendezése jelenleg folyamatban van - tájékoztatta lapunkat a a klub tulajdonosa, a Reditus Equity Kft. (A cég a Honvéd FC Kft. közvetlen tulajdonosának, a Metalcom Sport Kft.-nek az birtokosa.)

A klub tulajdonosai azonban bizakodók a jövőt és a 2021-es évet illetően. Kérdésünkre elárulták, a sportot is hátrányosan érintette a rendkívüli járványhelyzet okozta gazdasági visszaesés (a bajnokságok ideiglenes leállása, a nézők nélküli, zárt kapus meccsek elrendelése, a kereskedelmi/szponzori bevételek csökkenése). 

"Ennek ellenére a tulajdonosi háttérnek köszönhetően a Budapest Honvéd FC helyzete és működése stabil és a gazdaság várható normalizálódásával pozitívan tekintünk a 2021-es évre."

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!