4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A görög miniszterelnök várhatóan pénteken kora délután jelenti be, hogy az ország hivatalosan is kéri a nemzetközi hitelcsomag aktiválását - jelentették görög kormánykörökből.

A hírre Európa-szerte emelkedtek a bankrészvények és tőzsdeindexek, csökkent a görög államkötvények hozamfelára és a CDS-felár. Az euró napi csúcsára erősödött a dollárral szemben, és 1,3330 dollárt ért.

Equilor vélemény

Ahogy arról tegnap az Equilor már beszámolt, a piaci fejlemények fényében küszöbön állt már a görög fizetésképtelenség. Bár a mai bejelentés ennek egy kvázi beismerése, a piacok alapvetően kitörő örömmel fogadták a bejelentést. Ennek ellenére véleményünk szerint ez csak rövid távon orvosolja a problémákat és igazából nem jelent hosszú távú megoldást a görög problémára. A görög gazdaságnak, különösen az államháztartásnak nyilvánvalóan élyrenyúló átalakításokra van szüksége a kiadási oldalon. Ennek véghezvitele azonban a görög társadalom heves ellenállásába ütközhet.

Mint ismert, a hamarosan a déli állam rendelkezésére bocsátott 45 milliárd eurós hitelkeret összességében csak 2011 tavaszáig oldja meg a görög dósságfinanszírozást. Azt követően azonban újabb csomagra lehet szükség, annak fényében, hogy a befektetők mennyire tartják megvalósíthatónak a görög kormány által kitűzött költségvetési hiánycsökkentő intézkedéseket. Ha úgy érzik a piaci szereplők, hogy az addig végrehajtott kiigazító lépések nem elegendőek a pénzügyi egyensúlytalanságok hosszútávú kezelésére, akkor akár jövő ilyenkor sem lehetnek hajlandóak alacsony hozam mellett finanszírozni a görög államot.

Összességében tehát rövidtávon pozitív árfolyammozgásokra számítunk, azonban akár napokon belül sem tartjuk kizártnak a kijózanodást a piaci szereplők részéről, amint belátják, hogy a mai bejelentéstől még nem múlt el a hosszútávú görög államcsőd veszélye. Csupán elodázták a kérdést egyelőre.

Reakciók

"Kiadtam a vonatkozó utasítást a pénzügyminisztériumnak" - mondta Jeórjiosz Papandreu (Giorgos Papandreou) miniszterelnök televíziós bejelentésében. A segélycsomag 30 milliárd eurós uniós és további 15 milliárd eurós IMF hitelt tartalmaz. Az IMF és az EKB képviselői jelenleg is Athénban tárgyalnak a támogatási mechanizmus részleteiről.

Az EU Bizottság a bejelentést követően közölte, hogy az unió és az IMF a "lehető leggyorsabban" kész Görögország segítségére sietni. A Bizottság szóvivője Amadeu Altafaj rámutatott, hogy az első lépcsőben az EU Bizottság és az EKB véleményezi a görög kérést, majd annak elfogadása esetén az Eurogroup formálisan is aktiválja azt.

A bejelentést követően az athéni tőzsdeindex négy százalékkal erősödött és változatlanul optimista hangulatban zajlott a kereskedés az európai értéktőzsdéken is, csökkent a görög államkötvények hozamfelára és a CDS-felár, erősödött az euró a dollárhoz képest. Közép-európai idő szerint 13 óra körül a legnagyobb piaci tőkeértékű európai részvényekaz FTSEurofirst 300 indexe 0,8 százalékos erősödéssel 1.092,95 ponton állt. A görög bankrészvények 4,9 százalékkal drágultak, a Banco Santander, HSBC, Lloyds 0,9-2,0 százalék közötti mértékben.

A londoni FTSE 100 0,82 százalékos, a frankfurti DAX 30 1,39 százalékos, a párizsi CAC 40 0,74 százalékos emelkedésben volt. Az euró 1,3310 dollárt ért a nemzetközi bankközi kereskedelemben, míg csütörtök este 1,3292 dollárt. Ugyanakkor a befektetők és az elemzők úgy vélik, hogy a hitelcsomag aktiválásával még messze nincs vége a görög pénzügyi válságnak, mivel a hitelcsomag körül még számos bizonytalanság van. Egyelőre nem lehet tudni, hogy Görögország ténylegesen mennyi pénzt kap, és milyen ütemezéssel, a Nemzetközi Valutaalap milyen feltételeket támaszt a görög gazdaságpolitikával szemben, illetve hogy mi lesz a német kormány reakciója.

Elemzők egyöntetűen úgy vélik, hogy hitelcsomag aktiválása csak rövid távra hoz megoldást, a kérdés azonban továbbra is nyitott a tekintetben, hogy Görögország mennyire képes megállni a saját lábán, mennyire képes egyensúlyba hozni az államháztartást, javítani versenyképességét.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!