4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az USA gazdasága a jóslatok ellenére még mindig nem süllyedt recesszióba, hiszen az előző negyedévben 1,9 százalékkal növekedett. Vagyis a régóta várt és beígért gazdasági válság várat magára, vagy talán el is marad. Bár az év elején elfogadott 168 milliárd dolláros élénkítő csomag érezteti hatását, összességében az amerikaiak kénytelenek lesznek jócskán lejjebb adni megszokott fogyasztási szintjükből. Mfor.hu háttér.

(Mfor-montázs)

Az amerikai elemzők nagyon megosztottak abban a kérdésben, hogy a tegnap közétett második féléves 1,9 százalékos GDP-adat pozitív vagy negatív hír. A piacok ennél jóval magasabb, 2,4-2,5 százalékos mutatót vártak, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) viszont csak egy százalékos növekedést jósolt az idei évre. Ezután feltehetően megindul az optimisták és a pesszimisták közötti kötélhúzás, mivel mindkét tábor elég érvet talál saját igazának bizonygatására. Jack Caffrey, JPMorgan elemzője szerint még messze van az a pont, amikor egyik oldal engedni fog.

A kommentátorok másik része úgy véli, hogy a kormányzat által nemrégiben a gazdaságba pumpált 168 milliárd dollárnak a hatása érezhető a tegnapi adatban. Az államkincstár részéről öndicsérő nyilatkozatok hangzanak el, amelyekben arra hívják fel a figyelmet, hogy kellő időben és megfelelő mértékben injekcióztak pénzt a recesszió felé tartó gazdaságba, ami nélkül a GDP negatív lett volna. Sőt, a hivatalos kormányzati álláspontok szerint az idén egész évben és jövőre is növekedni fog az USA gazdasága.

A befektetők nem hisznek az adatokban

Igaz, a befektetők a mostani pozitív adatok ellenére is inkább a kockázatokat emelik ki. Az egyik milliárdos befektetési guru szerint a gazdaság nyilvánvalóan recesszióban van, ezért ő nem is érti az 1,9 százalékos növekedési adatot. Eközben a munkanélküliség tovább emelkedik, ami szintén negatív hír, hiszen egy általános visszaesés felé nyithat utat.

Alan Greenspan, a volt Fed-elnök is recessziós félelmekről beszélt, amikor kijelentette, hogy nagyobb a valószínűsége a jelentős lassulásnak, mint a tartós pozitív eredményeknek. Sokan úgy vélik, hogy a kormányzati élénkítő csomag csak arra volt jó, hogy a negatív tartományba süllyedést elodázza egy negyedévvel. A gazdaságba pumpált plusz pénzeket ugyanis előbb-vagy utóbb ki kell szivattyúzni a rendszerből, különben elszabadul az infláció.

Az USA gazdaságának egyébként a legkritikusabb pontja a súlyos deficit, a gyenge dollár és a magas olajárak. Az amerikai folyó hiányt jelenleg a világ összes megtakarításának nyolcvan százaléka finanszírozza. Igaz a mondás: a világ termel, Amerika fogyaszt!

Az amerikai tőzsdék felett a legsúlyosabb gazdasági problémák továbbra is Damoklesz kardjaként lebegnek. Az elemzők - ennek megfelelően - még alacsonyabb adókkal, még gyengébb dollárral és még magasabb olajárakkal számolnak a következő négy évben.

Kína egyelőre hitelez az USA-nak

A magas deficitet jelenleg - különféle dollár alapú befektetések, államkötvények vásárlása révén - Kína finanszírozza. A távol-keleti ország 1400 milliárd dollárnyi amerikai kötvényt birtokol - ez gyakorlatilag úgy is lefordítható, hogy az USA minden egyes polgára 4000 dollárral tartozik Kínának.

Tehát nem elsősorban az USA tőkéje segíti Kínát, hanem a gazdaságilag még jóval fejletlenebb ázsiai óriás nyúlt a jenkik hóna alá. Ez magyarázatot ad például az amerikai diplomácia Kínával szemben tanúsított, utóbbi időben megengedőbb retorikájára is. Míg azonban az USA jobban él, mint ahogyan azt lehetőségei engednék, a kínaiak életszínvonala messze elmarad lehetőségeiktől.

Ezzel együtt az amerikaiak valószínűleg kénytelenek lesznek jócskán lejjebb adni megszokott fogyasztási szintjükből - 1980-ban még a GDP 63 százalékát költötték fogyasztási javakra és szolgáltatásokra az USA-ban, napjainkban ez az arány már hetven százalékra rúg.

A hitelválság kirobbanásáig egyre több kölcsönt vettek fel lakásra, autóra és egyéb javakra, miközben egyre kevesebbet takarítottak meg - ennek a folyamatnak most valószínűleg vége. Egyes vélemények szerint az USA polgárai a költekezést tekintve gyakorlatilag elveszítették önkontrolljukat az elmúlt évtizedekben, és most ennek az árát fizetik meg.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!