3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Veszélyezteti Németország nemzetközi tekintélyét az euróövezeti válságról folytatott belpolitikai vita hangneme - mondta a német külügyminiszter egy keddi lapinterjúban.

Guido Westerwelle a Berliner Zeitung című lapban megjelent interjúban kiemelte: az euróválság körüli vitákban "nagyon utálatos megjegyzések" is elhangzanak, és ezeket a határokon túl is meghallják. A belpolitikai csatározások hatására külföldön "kétségek támadnak" az euró és az unió iránti német elkötelezettséggel kapcsolatban, és az a benyomás alakul ki, hogy Berlin nem a kellő tisztelettel viszonyul európai partnereihez - tette hozzá.

A liberális politikus figyelmeztetett: a németeknek vigyázni kell, hogy "pártpolitikai indíttatású kijelentésekkel ne rontsák tartósan Németország tekintélyét a világban és Európában".

Német politikusok mindenekelőtt a görög válság kezeléséről szóló megjegyzésekkel keltettek nemzetközi feltűnést az utóbbi években. 2010-ben például a liberálisokkal kormányzó konzervatívok egyes képviselői felvetették, hogy az athéni vezetés szigetek eladásával szerezhetne pénzt az államháztartás rendbetételéhez.

A kormányzati politika szintjén Németország azt hangsúlyozza, hogy Görögországnak az euróövezetben kell maradnia, de a konzervatív táborban kételkednek a reformok sikerében. Különösen a kisebbik konzervatív kormánypárt, a bajor CSU politikusai bizalmatlanok Athénnel szemben. Markus Söder bajor pénzügyminiszter például augusztus elején úgy vélekedett, hogy Görögországot ki kell zárni a közös európai fizetőeszközt használó országok csoportjából, és le kell állítani a támogatási programokat, mert a további segítség olyan lenne, mintha vizet locsolnának szét a sivatagban. Augusztus végén pedig Alexander Dobrindt, a CSU főtitkára kifejtette: elkerülhetetlen Görögország kiválása az övezetből, és ez 2013-ban meg is történik. Nem lehet tovább folytatni azt a gyakorlatot, hogy akinek egyszer sikerül bejutni az eurózónába, az örökre ott is maradhat - mondta Dobrindt.

Angela Merkel kancellár, a CDU elnöke ritkán kommentálja nyilvánosan a testvérpárt politikusainak nyilatkozatait, de ezt a megjegyzést már nem hagyta szó nélkül. "Az a kérésem, hogy mindenki válogassa meg a szavait" - mondta a kancellár egy interjúban. Ugyanakkor a német lakosság többsége is úgy véli, hogy Görögország már nem sokáig marad az euróövezet tagja. Egy augusztus végén készült felmérés szerint a 82 milliós országban a lakosság 53 százaléka szerint Görögország hamarosan távozik az övezetből, és csak 28 százalék gondolja ennek az ellenkezőjét.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!