4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Jelentős, ötmilliárd forint összegű áfacsalással gyanúsít a Vám- és Pénzügyőrség (VPOP) egy egri székhelyű céget - mintegy tíz más vállalkozással együtt. A klasszikus láncügyletet, amely során jogtalanul igényeltek vissza milliárdos összegű áfát, a nyáron kezdte el vizsgálni a VPOP és az APEH. Mfor.hu tudósítás.

Elcsalt milliárdok (Mfor-montázs)

Ötmilliárd forint értékű áfacsalásra bukkant a VPOP és az adóhatóság. A mintegy tíz cégből álló banda központja egy egri székhelyű társaság volt, amely számítástechnikai alkatrészek látszólagos adásvételével ügyeskedett. A cégre a tavasszal figyeltek fel - a pénzügyőrök és az adóhatóság egyaránt gyanúsnak tartotta a vállalkozást.

Az egri cég a számítástechnikai alkatrészeket a valósnál magasabb áron szállíttatta Szerbiába egy román cégnek. Utóbbi társaság vámszabad területre helyezte a terméket, hogy ne kelljen megfizetni a szerb vámot és adókat. Ezt követően az alkatrészek egy amerikai off shore cég tulajdonába kerültek, amely visszaszállíttatta a rakományt egy szegedi céghez. Ez a társaság végül Romániába vitte az alkatrészeket, és immár piaci áron eladta.

Ki- és bepakoltak

Nagy János, a VPOP országos parancsnoka szerint az ügylet során a résztvevők figyeltek arra is, hogy ne legyen feltűnő a termékek ide-oda hintáztatása. Ennek érdekében egyrészt az ügyletek valójában is megtörténtek, vagyis nem csak papíron cseréltek gazdát az alkatrészek, hanem ténylegesen is elszállították azokat. Emellett arra is ügyeltek, hogy a Szerbiába érkező árut átpakolják egy másik teherautóra, és a teherautónyi termékek körét, mennyiségét is átvariálták papíron.

A csalókra, akik 2003 óta űzték a fiktív ügyleteket, két nyomon bukkant rá a hatóság. Az APEH vélhetően az áfavisszaigénylés miatt nézett körül a cég háza táján (összesen egyébként nyolcmilliárd forint összegben igényeltek vissza, ebből ötmilliárd feltételezhetően szabálytalan volt). Ez különösen a nagy összegű visszaigényléseknél alkalmazott rutineljárás - akkor is, ha az ügylet és a visszaigénylés egyaránt törvényes és szabályos. A pénzügyőrök pedig tavasszal bukkantak a társaság nyomára, mert az egy másik, számlagyáros cég partnere volt.

Több mint harmincmilliárd forint

A VPOP jelenleg száz áfacsalási ügyben nyomoz: ezekből tucatnyi számít "nagy" ügynek - ezeknél egymilliárd forint feletti az elkövetési érték. Ez a száz ügy összesen 30-35 milliárd forint elkövetési értéket rejt maga mögött - mondta az országos parancsnok.

A nagy értékű áfacsalások egyébként nem újkeletűek: amióta áfa létezik, azóta születnek sorra a csalásra alapított cégek. Az unió a maga speciális áfarendszerével melegágya az áfacsalásnak, hiszen a közösségen belüli ügyleteknél az árut áfamentesen értékesítik, így az áfafizetés és -visszaigénylés eltávolodott egymástól.

Minden ötvenedik cég csaló

Az Európai Bizottság magyar vám- és adóügyi biztosa, Kovács László szerint az Európai Unióban évente 200-250 milliárd euró vész el az adócsalások miatt, és ebből hatvanmilliárd euró az áfa-csalások miatti veszteség, ráadásul az áfa-csalások volumene robbanásszerűen emelkedik. Az EU-n belül becslések szerint az összes vállalkozás kettő százaléka csal áfát. Különösen aggasztó, hogy közöttük számos olyan van, amelyet kifejezetten ebből a célból alapítottak.

Az Európai Bizottság egyébként vizsgálatot indított az áfa-csalások uniós szintű értékének meghatározására. Pontos eredmények két éven belül nem várhatóak, mivel a forgalmi adók jelenleg tagállami kompetenciába tartoznak. A veszteségnek körülbelül a harmada, mintegy húszmilliárd euró Németországban képződik, így az uniós áfa-csalások legnagyobb kárvallottjának is ez az ország tekinthető.

F. Sz. E.

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:

Áfa-csaló hálózatot buktatott le a VPOP
Szervezett áfa-csalás az EU-ban: 50 milliárd eurós kár évente
Felkészültebb a VPOP a kereskedelmi csalások ellen

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!