5p

Több mint félmilliárd forintért vásárol gépkocsikat a Magyar Országos Horgász Szövetség. A volt köztársasági elnök, Áder János hobbija, a horgászat jó ideje a kormány kiemelt figyelmét élvezi.

Ismét halőri terepjárókra írt ki közbeszerzést és találta meg a nyertes cégeket a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ), Magyarország legnagyobb civil hobbiszervezete.

A pályázaton összesen 580 millió forintot fizetnek ki a nyertes cégeknek.

A MOHOSZ a következő gépjárműveket szerzi be 2024-ben:

  • 3 darab összkerékmeghajtású kisméretű halőri terepjárót 25,4 millió forintért a Duna Autó Zrt.-től
  • 4 darab összkerékmeghajtású halőri terepjáró személygépkocsit 38,3 millióért, szintén a Duna Autótól
  • 33 darab összkerékmeghajtású platós halőri terepjárót 516 millióért a Schneider Autóház Kft.-től.

Egyre csak nő a gépjárműflotta
Egyre csak nő a gépjárműflotta
Fotó: Facebook

A Dr. Szűcs Lajos, az Országgyűlés egyik jegyzője által vezetett MOHOSZ-nál nemcsak idén vásárolnak új szolgálati gépjárműveket, hanem 2017 óta folyamatosan duzzasztják a flottát.

A Közbeszerzési Értesítő adatai szerint:

  • 2017-ben 20 darab terepjárót vásároltak 155 millió forintért
  • 2018-ban 15 darab platós terepjárót 114 millió forintért
  • 2019-ben 21 darab platós terepjárót 166 millió forintért
  • 2020-ban 32 darab gépjárművet, 39 darab halőri robogót és 40 darab utánfutót szereztek be 130 millió forintért
  • 2022-ben 21 gépjárművel, 11 robogóval és 11 darab utánfutóval bővítette halőri flottáját a MOHOSZ 187 millió forintból.

Emellett természetesen csónakokkal és hajótestekkel is folyamatosan bővítik flottájukat, legutóbb például 2024 nyarán egy 266 milliós beszerzéssel.

Időközben a Magyar Országos Horgász Szövetség egyébként a 63/2022. (II.28.) Kormányrendelet 5. § (1) bekezdése alapján köteles volt egy intézkedési tervet készíteni, mert az egyajánlatos közbeszerzéseinek aránya 2022-ben – az uniós értékhatárt elérő becsült értékű közbeszerzések esetében – meghaladta a 20 százalékot.

Ennek ellenére állítják: „A végrehajtott felülvizsgálat alapján a MOHOSZ álláspontja változatlanul az, hogy az egyajánlatos közbeszerzési eljárások magas száma nem róható fel a horgászszövetség számára”.

Mindeközben a szervezet lett a legtöbb vízterület haszonbérlője 2030-ig.

Áder János régi cimborája

A MOHOSZ elnöke az a Dr. Szűcs Lajos, aki fideszes parlamenti képviselőként az ötödik mandátumát kezdte meg az idei választások után. 2015-2018 között még miniszteri kormánybiztos is volt. A Magyar Tenisz Szövetség elnökeként eltöltött ideje alatt azonban több mint tízmilliárd forintos állami támogatás ellenére is sikerült legalább 13 milliárd forintos hiányt felhalmoznia, amit végül a költségvetésből kellett kipótolni. 2013-ban nevezték ki a helyére Lázár Jánost, aki a pozíció átvételekor úgy nyilatkozott: nem hinné, hogy Szűcs tehet minderről.

Csak 2018-ban született meg az első büntetőfeljelentés, de 2023 nyarának végén még mindig nem volt egyetlen felelőse sem az ügynek – írta tavaly nyáron a 444. A lap azt is részletesen kifejtette, hogy ha egyáltalán lesz is valaha felelőse a példátlan történéseknek a tenisz szövetségnél, az szinte biztos, hogy nem a politikai védelem alatt álló Szűcs lesz.

A portál rámutatott, hogy a pecázásból jól ismert Áder János egykori köztársasági elnök parlamenti lobbistája-szövetségese lett Szűcs azzal, hogy ott jegyzői pozíciót is betölt. A portál szerint ebben a tisztségében Szűcs „olyan ügyesen menedzselte le a természetes vizeken folytatott iparszerű halászatot betiltó, a tavak és folyók gazdáivá a horgászokat megtevő "Áder-törvény" parlamenti elfogadtatását, hogy annak 2013-as elfogadása után egy évvel jutalmul ő ülhetett bele a Magyar Országos Horgász Szövetség elnöki székébe is”. 

Szűcs a tenisz szövetségi furcsaságok után, 2022-ben azt nyilatkozta, hogy a MOHOSZ elődei lepusztították a horgász szövetséget, ám most már sikerült a mínuszos eredményt több százezer forintos nyereségbe fordítani.

Kiemelt jelentőségű a pecázás

A horgászat ma Magyarországon kiemelt jelentőségű tevékenység. Az agrártárca 2015 és 2019 között mintegy egymilliárd forint, 2020-ban pedig újabb egymilliárd forint támogatást biztosított a szövetségnek. 2020-ban Nagy István agrárminiszter pedig kijelentette: kiemelt feladatának tekinti a horgászok életének további könnyítését. Ezért azóta minden évben 1 milliárd forintot meghaladó pályázati, illetve normatív alapú horgászszervezeti támogatásokat osztanak szét.

A horgászat fontosságát az is bizonyítja, hogy a MOHOSZ egyre többet kap a központi költségvetésből. 2023-ban a korábbi 139 millió helyett tavaly már 183 milliót utaltak a számlájukra. Ezen felül még az Agrárminisztériumtól is kaptak 75 milliót, a Honvédelmi Minisztériumtól 36 milliót, a Miniszterelnöki Kabinetirodától 45 milliót, a Bethlen Gábor Alapkezelőtől pedig 1 millió forintot. Azaz 2023-ban 523 millió forinttal támogatta meg a kormány a szövetség működését. A beszámolóban látható még egyéb 221 milliós támogatás is – bár ez utóbbinál nem részletezik, milyen támogatásról van szó.

A MOHOSZ 2023. évi beszámolójából az is kiderül, hogy nem kevesebb, mint 1 milliárd forinttal ugrott meg egy év alatt a nettó árbevételük, 2,6 milliárd forintról 3,6 milliárdra. Igaz, jelentős bevételük származik a 700 ezres tagságtól is, ami 708 millió. Az adózott eredmény is durván megnőtt, a korábbi 291 millió forintról 752 millióra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!