6p

Extra kevés lett az idén: egyre többe kerül a malmi búza, így hamarosan a liszt meg a kenyér is. Bár a malmoknak jól jönne az olcsó import, de az ukrán gabona behozatalát tiltja a hazai importstop, az orosz búzát pedig védővámmal drágítja az EU.

„Nem ukrán, magyar búza és kukorica termelőtől eladó: 100 Ft/kg.” Ilyen borsos áron, tonnánként 100 ezer forintért kínálja az Agroinform piacterén az idei termését az egyik nyugat-dunántúli gazda, és a térségben más termelő is ennyiért kínálja a malmi búzát akár kis tételben is. Az Alföldön kicsit olcsóbban, de így is 8 ezer forintért hirdeti mázsáját egy jász-nagykun-szolnok vármegyei másik termelő. Az árak alapján pár hét alatt sokat drágult a búza, hiszen az Agrárközgazdasági Intézet Piaci Árinformációs Rendszer szeptember közepi adatai szerint az étkezési búza hazai termelői ára – áfa és szállítási költség nélkül – tonnánként még mindössze 73 588 forint, a takarmánybúzáé 72 520 forint volt.

Az áremelkedést a kereslet hajtja, mert az idei, közepes, valamivel több mint ötmillió tonnás országos termésnek a tavalyinál is rosszabb a minősége. Alig 20 százaléka lett csak étkezési minőségű, a négyötöde csak takarmánynak jó, miközben például a szomszédos Ausztriában fordított az arány: 20 százalék a takarmány és a többi étkezési minőségű.

A hazai árakra az is hatással van, hogy az unióban a tavalyitól jóval elmaradt, az előzetes adatok szerint 122 millió tonna lett az idei búzatermés. Főleg Franciaországban és Németországban csökkent jelentősen a hozam. A kenyérgabona határidős jegyzésára szeptember 23-án így tonnánként átszámítva 96 939 forintra emelkedett átmenetileg a párizsi árutőzsdén (MATIF).

Elszakadtak az árak

„Elszakadt egymástól a takarmány és a malmi búza ára” – tapasztalja Pótsa Zsófia, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetsége (Gabonaszövetség) főtitkára. A malmok így csak a tavalyinál jóval drágábban tudták, tudják a szükséges alapanyagot megvásárolni. Hiába olcsóbb a takarmánybúza, a malmoknak a sütőipari vevők számára étkezési minőségű búzát kell őrölni. A szövetségi adatok alapján jelenleg, szeptember harmadik dekádjára, tonnánként 75-90 ezer forintos tartományba emelkedett itthon a minőségi étkezési búza felvásárlási ára. Sok feldolgozó már csak 80 ezer forintnál drágábban tudta megvásárolni az éves mennyiséget, de kénytelen volt, mert a piacon kevés van belőle.

Egyre többet kell fizetni érte
Egyre többet kell fizetni érte
Fotó: Pexels

Aki sokallja, vár, az lemarad, mert sorban állnak a nyugat-európai vevők is, hiszen egész Európában kisebb a kínálat. 

Ezért jó hír, hogy ha drágán is, de a malmok még időben be tudtak vásárolni. Az már kevésbé, hogy a minőségi malmi búza tavalyinál magasabb ára okozta többletköltséget nem tudja lenyelni a malomipar. Nincs akkora nyeresége, így „ez a lisztárakban fog tükröződni” – előlegezte meg Pótsa Zsófia.

A drágább liszt pedig borítékolhatóan a sütőipari termékek árára is hatással lesz, de hogy milyen mértékben, ezt a szakember előre nem tudta megbecsülni.

Billeg a kukoricamérleg

A szövetség tagjainak azonban a búzánál sokkal nagyobb gondot okoz az idei aszályok után a takarmánykukorica (ami hatással lesz a takarmánybúza árára is).

Bár a betakarítás még javában tart, már látszik, hogy a megszokottnál jóval kevesebb lesz a termés és ennek jelentős része toxinnal fertőzött.

A szövetség szerint az idén import nélkül nehéz lesz egyensúlyba hozni a hazai kukoricamérleget. A friss adatok alapján a Gabonaszövetség 4,8-5 millió tonnára becsüli az országos termést. A szűkös és nem megfelelő minőségű alapanyagkínálat miatt kénytelen lesz visszafogni magát a feldolgozóipar. A takarmányipar, a kukorica helyett máris több takarmánybúzát és árpát használ fel a receptúráiban. A laboratóriumi vizsgálatok már kimutatták, hogy a betakarított termés jelentős része aflatoxinnal fertőzött, így – a határérték feletti tételeket – nem lehet takarmányozási célra felhasználni.

Az üzemanyagba keverendő bioetanolt lehetne a toxinos kukoricából gyártani, de ehhez a melléktermékként keletkezett takarmányt (DDGS+ CGF), meg kell semmisíteni. 

A kukoricamizéria idején persze most jó lenne, ha a magyarországi feldolgozók, állattartók hozhatnának be kukoricát, de ezt a magyar importkorlátozó jogszabályok nagyban akadályozzák. A szállítási költségekkel kalkulálva a szakember szerint jelenleg amúgy sem lenne olcsóbb a tiltott ukrán kukorica a hazainál.

Ukrajnában ugyanis szintén kevesebb búza termett, az étkezési minőségben a magyarországi közelébe nőttek az árak, a 15 millió tonnás export igy ötödével kisebb lesz mint az előző évben.

A hazai feldolgozók jobb híján Lengyelországból tudnásznak kukoricát behozni, de az ukrán importstop érdekében elrendelt nyilvántartási rendszer miatt ez is nehézkes. A külföldről behozott valamennyi gabonatételt ugyanis külön le kell jelenteni a hatóságoknál.

Kevesebb, de elég…

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara adatai alapján az idei mindössze 864,5 ezer hektár őszi búzaterületen az országos termésátlag hektáronként mintegy 5,8 tonna. Ez kis mértékben meghaladja a tavalyi és az elmúlt öt év termésátlagát, jelentette be korábban Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár. A hektáronkénti hozamok és a terület alapján idén összesen közel 5 millió tonnás búzatermés alakult ki, ami bőven fedezi a 3 millió tonna körüli éves hazai felhasználást. Az étkezési minőségű kategóriába sorolható termés is elegendő az 1,1 millió tonna körüli hazai éves őrlési szükséglet kielégítésére. A jelenlegi szezonban kialakult hazai búzaárak figyelembevételével az egy kilogrammos kenyér előállításához felhasznált búza értéke nem haladja meg a 100 forintot – előlegezte meg az államtitkár. 

Egy kiló fehér kenyér kiskereskedelmi beszerzési ára szeptember közepén (2024. 37. héten) egy hét alatt –szűk egy százalékkal – máris 480 fölé emelkedett az Agrárközgazdasági Intézet Piaci Árinformációs Rendszer adatai szerint. 

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!