5p

Országszerte lezajlottak az állami földárverések, a NER legnagyobb földesurai nem mozdultak, de a korábbi privatizációkból jól ismert szereplők most is vitték, ami megtetszett nekik.

Nem Mészáros Lőrinc vette meg az eladó állami földeket a Nemzeti Földügyi Központ (NFK) árverésein - derül ki az árverések eredményéről szóló hirdetményekből. Az Agrárminisztérium még májusban jelentette be, hogy újabb állami földterületek, ezúttal a 10 hektár térmértéket meghaladó földrészletek kerülhetnek a gazdálkodókhoz. A június 22-től július 14-ig tartó árverések során mintegy 22 ezer hektár állami földterületet hirdettek meg szerte az országban. Mivel egy hektár szántó piaci értéke mintegy 2-3 millió forint, ezért akár 50 milliárd forint bevétele is lehetett volna a költségvetésnek, ha a kikiáltási áron minden föld elkel.

Mivel sok árverésen nem érkezett licit, ezért a bevétel messze elmaradt a várakozástól, de azért bőven akad olyan szántó, amelynek új tulajdonosa lett, vagy az eddigi bérlő szerezte meg magának a földet. Ángyán József, az Orbán-korszak egykori vidékfejlesztési államtitkára az elmúlt években kitartóan kutatta a megyei földárverések adatait. Szembetűnőnek találta például, hogy a bérelt, de árverésre meghirdetett állami földek jelentős részét vagy akár egészét maguk a bérlő cégek tulajdonosai, vagy a gazdasági családi érdekkörük tagjai vásárolták fel. Ángyán József szerint ezeknél a területeknél előzetes egyeztetés történhetett, magyarán, azokat a földeket bocsátották zömmel árverésre, amelyekre maguk a bérlők áhítoztak. Most is számos olyan árverés volt, ahol csak egy ajánlat érkezett, tehát versenyről szó sem volt.

Az árverési eredményekről szóló hirdetményeket átnézve négy általános megállapítás tehető:

  1. az árverések közel fele eredménytelen, mert nem volt licitáló a földre,
  2. sok Magyarországon élő külföldi, akár kettős állampolgárságú személy nyert az árveréseken,
  3. nagyon aktívak voltak a nők, feleségek, a legnagyobb nyertesekből sokan kerültek ki közülük,
  4. sok árverésen csak egyetlen licit érkezett.

A legnagyobb érdeklődés a földárverések iránt Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében volt. A legnagyobb nyertes is innen került ki. Egy mezőhéki 124 hektáros szántó a kikiáltási áron, 549 millió forintért kelt el, a vevő pedig Szántó Regina Martfűről. A nyertes lakcíme megegyezik Szántó Lajos martfűi hagymatermesztő érdekeltségeivel. Az eddigi földhasználó is Szántó Lajos volt.

Sokaknak jól sikerült az árverés. Fotó: Depositphotos
Sokaknak jól sikerült az árverés. Fotó: Depositphotos

Az országos szinten az egyik legdrágább eladás szintén Jász-Nagykun-Szolnok vármegyéből származik: egy jászkiséri 101 hektáros földet Ivanics Balázs vett meg 448,8 millió forintért. A szántó eddig is hozzá tartozott, más licitáló pedig nem akadt a területre. Ő a milliárdos forgalmú Agricola-Jász Kft. egyik tulajdonosa. A másik pedig Ivanics Judit, aki 416,4 millió, illetve 252,7 millió forintért vitt el két olyan földet szintén Jászkisérnél más licitáló nélkül, amin eddig is ők dolgozhattak.

Érdemes még átnézni, hogy mi történt a Fejér vármegyei árveréseken. Egyrészt érdekes, hogy senkinek nem kellett egy remek felcsúti szántó. Ellenben csupa olyan név bukkan fel nyertesként, akik a korábbi Ángyán-jelentésben (Állami földprivatizáció – intézményesített földrablás) is szerepeltek, tehát már rutinos résztvevői az állami földárveréseknek. Például Dörömbözi József vett meg Zichyújfaluban 452 millió forintért egy 92 hektáros területet, Fonyó Gábor pedig 383 millió forintért Pusztaszabolcson szerzett meg egy 112 hektáros földet más ajánlat nélkül, aminek eddig is ő cége volt a használója. A volt államtitkár szintén írt a Mikó&Mikó Kft.-ről, amelynek egyik tulajdonosa Mikó Liane Edith most is bevásárolt 320 millió forintért 106 hektárt.

Ami pedig az itt élő külföldieket illeti: az olasz származású Pizzocheri család négy Pest vármegyei árverést nyert meg. Szintén szerepelnek az Ángyán-jelentésben - mint külföldi tulajdonú, nagy földbérlő társaság - a szarvasmarha-tenyésztő Hunland Farm Kft. tulajdonosai. Most az eddig általuk bérelt földet szerezték meg nagyon simán. Bábolnán pedig a holland Pijnenburg Wilhelmus Adrianus csapott le 64 hektárra 274 millió forintért. Ő az 5,8 milliárd forintos forgalmú és milliárdos profitú Hungary Pork Kft. ügyvezetője.

A nyugat-európai sertéspiac telítődése ösztönzött minket, hogy befektetési lehetőséget keressünk Magyarországon. Magyarország kiváló adottságokkal rendelkezik a sertéstartásra, a földrajzi elhelyezkedése miatt, nem önellátó sertéshúsból és végül, de nem utolsósorban nagy mennyiségű gabonát termel kiváló minőségben

- szól a holland családi vállalkozás bemutatkozása.

A hollandok eleve nagyon jól érzik nálunk magukat és remek politikai kapcsolataik is vannak, amit az is bizonyít, hogy Orbán Viktor legutóbb egy holland földesúr cégcsoportját nyilvánította mintagazdaságnak.

Az agrártárca az árveréssel elvileg a kis- és közepes gazdaságokat és a helyi termelők földhöz juttatását támogatja.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!