4p

Vajon tudja a kedves olvasó, hogy nap mint nap olyan növényeket fogyaszt, akár nyersen, akár feldolgozva, amiket stimulálnak? Miért van erre egyáltalán szükség? Ma ott tartunk, hogy már a kérdés felvetése is meglepi a mezőgazdászt, a földművelőt. Aki ugyanis természetesnek veszi, hogy a zöldséget, gyümölcsöt vagy gabonát mesterségesen kell felturbózni, mert a terméshozamnál nincs fontosabb. Ez utóbbi persze gazdasági-pénzügyi okokból érthető, de azért talán léteznek más szempontok is.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) illetékesei lapunkkal azt közölték, hogy a növényi biostimulánsok a 2019/1009/EK rendelet szerint, úgynevezett CE jelölt termésnövelőanyagként forgalmazhatók az Európai Unióban. A hivatal szerint „a növényi biostimuláns olyan uniós termésnövelő anyag, amelynek feladata, hogy a tápanyagtartalmától függetlenül, serkentse a növény tápanyagellátási folyamatait,

„azzal a kizárólagos céllal, hogy a növénynek vagy a növény rhizoszférájának tulajdonságai közül egyet vagy többet javítson. Ilyen a hatékony tápanyag-felhasználás, az abiotikus stressz-tolerancia, minőségi tulajdonságok, vagy a kötött tápanyagok felvehetősége a talajban, vagy a gyökérzónában”

Az uniós rendelet szerinti a biostimuláns kategóriájú készítmények megfeleltetéséhez előírás, hogy a gyártónak bejelentett szervezetet kell bevonni „a megfelelőség értékelési eljárásba”. Mielőtt belemélyednénk a szakszavak magyarázásába, szögezzük le, hogy a biostimulánsoknak két kategóriája van, a mikrobiális és a nem mikrobiális.

Mindent bevetnek, hogy szebbnek és kívánatosabbnak tűnjenek az élelmiszerek
Mindent bevetnek, hogy szebbnek és kívánatosabbnak tűnjenek az élelmiszerek
Fotó: Depositphotos

Ahogy fentebb említettük, ezek forgalomba hozhatók az unióban, így Magyarországon is. A termésnövelő anyagok engedélyezéséről, tárolásáról, forgalmazásáról és felhasználásáról szóló 36/2006 FVM rendeletben ugyanakkor nem szerepel biostimuláns típusú. Azonban a növény- és a talajkondicionáló, valamint a mikrobiológiai készítmények, feladatuk és összetételük szempontjából, hasonlóak az uniós rendelet nem mikrobiális, valamint mikrobiális növényi biostimuláns kategóriáihoz.

Mit érdemes tudni ezekről a kondicionálókról? 

Ez a növények fejlődésére, terméshozamára és általános állapotára kedvezően ható, szerves vagy szervetlen anyagokból előállított termék, amely elsődlegesen a tápanyagforgalom befolyásolására hat. Itt valójában a talaj fizikai, kémiai, illetve biológiai tulajdonságaira kedvező, iparilag előállított termésnövelő anyagról van szó.

A talaj termékenységét javító, a növény fejlődését pozitívan befolyásoló, valamint a komposzt mezőgazdasági célú felhasználása esetén, a komposztálási folyamatokat elősegítő mikroszervezeteket (baktériumokat, gombákat, algákat) tartalmazó termésnövelő készítmény, mentes az emberre fertőzőképes, illetve a talaj természetes mikroflóráját kedvezőtlenül befolyásoló szervezetektől.

Fontos, hogy ne jelentsenek veszélyt

Az engedélyezési és megfeleltetési eljárások során kötelező megadni a gyártási technológiát, a készítmény alapanyagait és azok származását. A gyártó minden terméknél fel van tüntetve a címkén. A termésnövelő anyagok alkalmazásával kapcsolatban alapvető elvárás, hogy előírásszerű és szakszerű felhasználásuk során ne okozzanak kedvezőtlen mellékhatást a növényre, a talajra, az ember és az állat egészségére, valamint ne jelentsenek veszélyt a környezetre, a természetre.

A 36/2006 FVM rendelet szerint engedélyezett növény-. illetve talajkondicionáló és mikrobiológiai készítményeknek, valamint az 2019/1009/EK rendelet alapján forgalmazott biostimulánsoknak meg kell felelniük a rendeletekben előírt maximális szennyező anyag értékeknek (toxikus elemek, nehézfém, illetve higiénés mikrobiológiai vizsgálat a humán parazitákra). Mindezt vizsgálatokkal szükséges bizonyítani.

Az engedélyezéshez elvégzett hatékonysági vizsgálatok során szempont az is, hogy a készítmény a növényekre mérgező-e. Az érvényben lévő rendelet szerinti engedélyeztetés minden terméktípusra vonatkozik. 

Miről is beszélünk?

A vegyi anyagok regisztrálásáról, értékeléséről, engedélyezéséről és korlátozásáról szóló 1907/2006/EK (REACH) rendelet alapján a termésnövelő anyagok esetében is el kell végezni a kémiai biztonsági értékelést. A veszélyességi besorolást a tárolásra és felhasználásra vonatkozóan a készítmény címkéje tartalmazza. A rendeletekben előírt szennyező anyag határértékek meghatározásakor a jogalkotók figyelembe veszik a felhalmozódás lehetőségét, veszélyét.

Végül is, mivégre kell - hosszú évek óta – biostimulánsokat alkalmazni a mezőgazdaságban? Nyilvánvalóan elsősorban a terméshozam, a versenyképesség és a profit miatt. Hogy konkrétan mik ezek a segédanyagok? Nem az újságíró tehet róla, ha ez továbbra is homályban marad…

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!