A tartósan vízhiányos időszak jelentősége, hogy ilyenkor vízjogi engedély nélkül is lehetőség nyílik öntözési célú vízhasználatra 30 napig, amihez csupán egy gazdálkodói bejelentésre van szükség. Emellett a vízkészletjárulékot sem kell fizetni. A NAK szerint ezzel mérsékelhetők a rendkívül száraz tavaszi időszak hatásai.
Már április elején vízhiányos volt a hazai talajok zöme, és ezt csak átmenetileg enyhítették az április végi, május eleji esőzések, alig két hét elteltével május jelentős részében ismételten erős aszály jellemezte a mezőgazdasági területeink túlnyomó többségét – írta a NAK.
A pünkösdi hosszú hétvége hozott ugyan csapadékot, ám tekintettel arra, hogy az elmúlt egy éveben sorra dőltek meg a havi melegrekordok Európa-szerte és a hosszútávú meteorológiai modellek azt prognosztizálják, hogy egy átlagosnál melegebb és szárazabb nyár elé nézünk – amelyek komoly párolgási veszteséget okoznak a hazai vízháztartásnak –, a NAK és a MAGOSZ fenntartotta a tartósan vízhiányos időszak kihirdetésének szükségességét. Különös tekintettel a kármentő öntözés lehetőségének megteremtésére.
A vízhiánynak nemcsak a hazai termésátlagra, de a magyar gazdaság általános teljesítményére is komoly hatása lehet.