A tőkeáramlás és a hozamok eredőjeként a befektetési alapok összvagyona 21,5 milliárd forinttal, 0,4 százalékkal csökkent januárban. A hónap végén a Befektetési Alapkezelők és Vagyonkezelők Magyarországi Szövetségének (Bamosz) tagjai 5699 milliárd forintot kezeltek befektetési alapokban - közölte a Bamosz kedden az MTI-vel.
Az év első hónapjában a kötvényalapokból áramlott ki a legtöbb pénz, de csökkent a vegyes és a részvényalapok vagyona is, ugyanakkor nőtt a pénzpiaci, az ingatlan-, valamint a származtatott alapok vagyona.
A kötvényalapokból 17,2 milliárdnyi tőke távozott, döntően a rövid futamidejű kötvényekből, és ezen a hozamok sem tudtak korrigálni, így a vagyon 1 százalékkal 1302 milliárd forintra csökkent.
A vegyes alapokból 6,3 milliárd forintot vontak ki a befektetők és a hozamok sem alakultak kedvezően, így a vagyon 1,8 százalékkal csökkent, 766 milliárd forint volt január végén.
A részvényalapokból 1,2 milliárd forintot vettek ki és a hozamok tovább csökkentették a vagyont, ami így 5,8 százalékkal 253 milliárd forintra csökkent.
A pénzpiaci alapokba 20,4 milliárd forint friss tőke érkezett, vagyonuk 1,6 százalékkal nőtt, 1328 milliárd forintot ért el a hónap végén.
Az ingatlanalapokba 13,2 milliárd forint áramlott és a hozamok ehhez még hozzá is tettek, így a kategória vagyona 3,7 százalékkal gyarapodott, megközelítette az 577 milliárd forintot.
A tőkevédett alapoknál a visszaváltások 9 milliárd forinttal meghaladták az értékesítéseket és a hozamok is negatívak voltak, így összességében 6,1 százalékkal 422 milliárd forintra csökkent a kategória vagyona.
Az abszolút hozamú alapokból januárban 5,7 milliárd forintnyi tőkét vontak ki a befektetők, a hozamok is negatívan alakultak, a vagyon 1 százalékkal 728,5 milliárd forintra mérséklődött.
A származtatott alapokba 17,1 milliárd forintnyi friss tőke érkezett, és bár a hozamok nem tudtak ehhez már hozzátenni, a kategória vagyona így is 12,8 százalékkal nőtt, meghaladta a 82 milliárd forintot.
Az árupiaci alapoknál kisebb tőkekiáramlás volt, de a hozamok nagyon kedvezően alakultak, ennek köszönhetően a kategória vagyona 3,4 százalékkal 15 milliárd forintra emelkedett.
Az elsősorban intézményi befektetők vagyonát kezelő zártkörű alapokba közel 9 milliárdnyi friss tőke érkezett januárban, és bár a hozamok összességében nem lettek pozitívak, de a nettó eszközérték így is 3,8 százalékkal 170,6 milliárd forintra nőtt.
MTI