Ha helyesek az elemzők várakozásai, nem sok jóra számíthatnak az elkövetkezendő időszakban a pesti befektetők - legalábbis a vezető részvényekhez rendelt célárakból erre lehet következtetni, írja a Napi.
A tőzsdei árfolyamok jelentősen elszakadtak az elemzők által az egyes társaságok fundamentális teljesítménye alapján számított céláraktól, azaz mintha a befektetők jóval optimistábbak lennének, mint azt a cégek valós teljesítménye indokolná. A rés a 12 havi célárak és a piaci jegyzés között már a válság eleje óta szűkül, ám a folyamat csak a nyáron vált különösen látványossá, miután a piaci kurzus tartósan magasabb lett, mint a várakozások. Bár már a válság kitörésekor megfigyelhettük, hogy az elemzők bizonyos késéssel reagálnak a piaci folyamatokra, ám arra a magyar tőzsde elmúlt tíz évében nem volt példa, hogy az aktuális árfolyamoknál tartósan alacsonyabbak legyenek a célárak.
A vezető részvényeknél a legszembetűnőbb az eltérés az OTP esetében, itt a 19 elemző célárainak átlaga a Bloomberg adatai szerint mindössze 4246 forint, miközben a tőzsdén tegnap 5465 forinton cseréltek gazdát a papírok. (Az aktuális kurzusnál mindössze három cég - igaz, három rendkívül nagy szereplő -, a Deutsche Bank, a Nomura és a JP Morgan határozott meg magasabb 12 havi célárat). Az ajánlások többsége ennek ellenére még vásárlásra buzdít, igaz, a kilenc ilyen javaslattal szemben már hét eladást tanácsoló vélemény áll.
A Mol esetében nem ez az első alkalom, hogy az elemzői célárak elmaradnak a piaci ártól, erre 2006-ban már láttunk példát - igaz, az eltérés közel sem volt olyan nagy, mint jelenleg. A Bloomberg adatbázisában szereplő 14 elemzői célár átlaga ugyanis alig haladja meg a 14 400 forintot, miközben a BÉT-en ennél közel 2 ezer forinttal magasabb árfolyamon cseréltek gazdát tegnap a papírok. A Mol esetében heten vételt, öten pedig eladást javasolnak.
A Richter kivételt jelent, itt a 39 619 forintos célár, ha nem is túl jelentősen, de meghaladja a 38 500 forintos piaci árat. Biztató ráadásul, hogy a legfrissebb elemzések szignifikánsan magasabb célárakat tartalmaznak, mint a régebbiek, a három legutóbbi prognózis már mind 42 ezer forint fölé várja 12 hónapon belül a gyógyszerpapír árfolyamát.
Hasonló folyamatok figyelhetők meg az amerikai tőzsdéken is, az S&P-500 aktuális értéke immár hetek óta meghaladja a friss elemzői prognózisok átlagát. Utoljára erre 2006-ban volt példa, s akkor az index meg sem állt 2007. októberi csúcsáig. Bár a nagybankok stratégái március óta átlagosan 5,8 százalékkal emelték előrejelzéseiket, abban már megoszlik a véleményük, hogy a továbbiakban elég jól teljesít-e az amerikai gazdaság az újabb felfelé módosításokhoz.