5p

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Legalább 30 milliárd euró kell Görögországnak, hogy a piacról finanszírozhatatlan ország költségvetése ne omoljon össze. A probléma megoldása azonban immár inkább politikai, hiszen a déli államok finanszírozása egyre kevésbé tetszik a német, holland és finn adófizetőknek, áll az FxPro elemzésében.

Egyre több európai politikus kezdi belátni, hogy Görögországnak hamarosan egy újabb mentőcsomagra lesz szüksége, ahhoz hogy az ország át tudja vészelni a következő két évet. A szóban forgó új összeg 30 milliárd. euró. Az újabb finanszírozás szükségessége különböző okokra vezethető vissza, így pl. arra, hogy Görögország jövőre nemigen tud majd pénzhez jutni a kötvénypiacokon, továbbá hogy eddig nem sokat tett a költségvetési hiány csökkentése érdekében, illetve hogy a beígért privatizációnál sem látni semmilyen előrelépést.

Közben az "észak-európai liga" (Németország, Finnország és Hollandia) csak sokkal szigorúbb feltételek mellett hajlandó aláírni az újabb hitelszerződést, mivel adófizetőik már megelégelték, hogy újabb és újabb pénzeket lapátoljanak a fegyelmezetlen eurózóna-tagok megmentésére.
Németország arra sürgetett, hogy a görög kötvények tulajdonosai is viseljék valamilyen formában a veszteségeket (haircut), mely elsősorban a futamidők meghosszabbítását jelentené. Az EKB azonban a lehető leghatározottabban utasította el ezt a javaslatot, mivel ez a fajta átütemezés lényegében a görögök csődjéhez vezetne, mely az egész eurózónában komoly pénzügyi gondokat okozna.

Miközben egyre jobban sürgetnek a görög mentéssel kapcsolatos tárgyalások, addig úgy látszik, hogy a németek hajlandóak engedni követeléseikből, talán azért is, mert felismerték, hogy milyen gyakorlati akadályokba ütközne egy ilyen bonyolult terv megvalósítása, ilyen rövid idő alatt. A németek ettől függetlenül egyáltalán nem mondtak le a tehermegosztás elvéről, mely a 2013-ban kezdődő Európai Stabilitási Mechanizmus egyik alapvető eleme. A német kormány a választópolgárok felé is jelezné, hogy a kötvénytulajdonosoknak igenis osztozniuk kell az adófizetőkkel, akik továbbra is igen nagy terhet cipelnek.

A finanszírozás folytatását célzó javaslat az ún. bécsi kezdeményezés központi eleme, mely a 2009-es kelet-európai adósságválságnál is sikeresnek bizonyult. A bécsi kezdeményezés keretében a hitelező pénzintézeteket a finanszírozás folytatására és a hitelek megújítására próbálják finoman rávenni, ahelyett hogy tőkekivonással súlyosbítanák a helyzetet. Ez lényegében egyfajta enyhe vagy önkéntes adósság-átütemezést jelentene, mely azonban nem járna csődhelyzettel. Tulajdonképpen az összes hitelező érdekében áll, hogy ne hagyják el ezeket a vesződő államokat, mivel ez csak azokat veszélyeztetné, akik a támogatást biztosítják, mindez pedig csak a problémák tovaterjedéséhez vezetne. Úgy tűnik, hogy az EU komolyan foglalkozik ezzel az opcióval. Tegnap még az is felmerült, hogy az Unió különböző kedvezményekkel ösztönözné a hitelezőket a kötvények megújítására. Ide tartozna az exkluzív státusz megadása, a nagyobb értékű kuponok, vagy a megfelelő fedezet biztosítása. Bár dicsérendő, hogy az EU megfontolja ezt a lehetőséget, azonban könnyen meglehet, hogy nincs is szükség a befektetők vesztegetésére.

Az EU és az IMF tisztviselői közben továbbra is Görögország pénzügyi helyzetét vizsgálják, a várva várt jelentést pedig a következő napokban fogják közzétenni. Az új görög mentőcsomagot minél hamarabb véglegesíteni kell, az IMF szabályozása ugyanis nem engedi a meglévő 110 milliárd eurós mentőhitel további részleteinek kifizetését, amennyiben a következő 12 hónapban nem biztosított a finanszírozás. Az észak-európai liga ugyanakkor sokkal agresszívabb hangot ütött meg a mentőcsomaggal kapcsolatos legutóbbi tárgyalásokon. Sokan a görög gazdaságba – így pl. az adóbeszedésbe és az állami vagyonok privatizációjába – is nagyobb beavatkozást követelnek. A görögök természetesen egyre harciasabban szállnak szembe ezzel a javaslattal. Európa erősebb tagállamait elsősorban az aggasztja, hogy a görög politikai helyzet olyannyira folyékony, hogy a jelenlegi kormány ígéretei nem látszanak különösebben kötelező érvényűnek.

A helyzet tehát továbbra is veszélyesen bizonytalan. A Görögországgal kapcsolatos folyamatos tárgyalások közepette nem sok figyelmet kap az a tény, hogy az ország már gyakorlatilag fizetésképtelen. A gazdaság mély válságban van, és ez várhatóan még jó ideig így is marad, arra sincs remény, hogy – az idén akár a GDP 160 százalékát is elérő – államadósságot visszafizessék, az ország bankjai pedig nagyon vékony jégen táncolnak. Európa már több mint egy éve az idővel játszik, a gond azonban abban áll, hogy az idő kezd elfogyni.

Forrás: FxPro

Jogi nyilatkozat és kockázati figyelmeztetés

Az FxPro Financial Services Ltd tevékenységét a CySEC engedélyezi és szabályozza (engedélyszám: 078/07) FxPro Financial Services, Karyatidon 1, Ypsonas, Limassol 4180 Cyprus.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!